| anonim_4396 a întrebat:

Buna:*!
Profesoara de fizica ne-a spus asa "Pentru cei care vor sa stie mai mult Lucrul mecanic este egal cu forta ori deplasare (L=F* delta d) cand..." si a intrerupt pentru a certa pe un coleg, apoi nu a mai continuat. In fine, ce ma intereseaza e cand anume lucrul mecanic e egal cu ce am spus mai sus?
As avea mare nevoie de ajutor la asta, si cat mai repede, va rog.

P. S: Stiu ca nu obisnuiesc sa scriu "Funda" la intrebare, dar de data aceasta voi face acest lucru.
>Fundaaabig grin

Răspuns Câştigător
| georgesur a răspuns:

@kongeriket, cos(alfa)=1 cind (alfa)=0, deci cind directia fortei coincide cu directia deplasarii.
@lavylavy, lucrul mecanic este pozitiv dacă punctul de aplicație se deplasează în același sens cu forța (a90°) și nul dacă punctul de aplicație este fix sau se deplasează perpendicular pe direcția forței (a=90°).
EXEMPLE:
-cind o forta F actioneaza pentru ridicarea unui corp de masa "m" ea efectueaza un lucru mec. pozitiv;
-in acelasi timp forta greutate a corpului G=m x g efectueaza un lucru mec. negativ.
-vintul (forta cu care actioneaza acesta asupra corpului)care bate perpendicular pe directia deplasarii efect un L =0;. sau daca F mai mic ca G si corpul nu poate fi ridicat, atunci lucrul mecanic efectuat de F este nul

2 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Succes!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

L=F x deltaD x cos(alfa)
când cos(alfa) = 1 rezultă L=F x deltaD (adică ce v-a zis profa).
când cos(alfa) = 1 înseamnă plan drept!
Salut.