| Wings_Byanca_1991 a întrebat:

Cum se calculeaza deplasarea in fizica? adica am o problema si trebuie sa calculam lucrul mecanic dar acesta depinde de deplasare( delta d), si... as vrea sa ma ajutati, multumesc anticipat! si va rog din suflet sa fie foarte rapid, foarte. multumesc. Funda celui mai bun raspuns!

2 răspunsuri:
| SorinTudor a răspuns:

Deplasarea reprezintă un vector care descrie schimbarea poziției unui punct material în decursul unei perioade de timp. Din punct de vedere geometric, deplasarea reprezintă cea mai scurtă distanță dintre două puncte, fiind independentă de cadrul referențial. Dacă punctul A are vectorul de poziție rA = (xA, yA, zA) și punctul B are vectorul de poziție rB = (xB, yB, zB), atunci deplasarea rAB de la A la B este dată de expresia

| Wings_Byanca_1991 explică (pentru SorinTudor):

Este data de expresia?