| anonim_4396 a întrebat:

Buna, profilul matematica-informatica este chiar asa de greu pe cat se spune? Matematica e singura materie care chiar imi place, tocmai de aceea as vrea pe profilul acesta. Pe uman nu vreau deloc deoarece nu pot sa inghit nicio materie de baza de acolo (romana, istorie, latina) iar stiinte ale naturii nu prea cred ca e de mine pentru ca nu o am cu fizica si chimia. Deci, pentru cei care au facut un asemenea profil, cum vi s-a parut? Merita?

Răspuns Câştigător
| StrongHeart a răspuns:

"Pe uman nu vreau deloc deoarece nu pot sa inghit nicio materie de baza de acolo (romana, istorie, latina) iar stiinte ale naturii nu prea cred ca e de mine pentru ca nu o am cu fizica si chimia."
Pai ti-ai raspuns singur la intrebare, frate!
Eu iti zic exact si concret care e treaba si sper sa intelegi, e destul de simplu.
E foarte usoara daca tu simti o chemare catre materia respectiva.
Sunt persoane care sunt atrase de matematica, informatica, adica le place ce fac.Altele sunt atrase de psihologie, istorie, altele de arta(muzica, pictura)sau literatura.
Pana la urma, depinde de persoana.
Iti dau un exemplu concret:Lu' bunica-mea ii placea foarte mult matematica.Atat de mult, incat avea probleme notate, pe care le discuta cu alti oameni.Deci ea se trezea noaptea din somn sa rezolve probleme de matematica uneori si se agita foarte tare pana ii gasea rezolvarea.Era un fel de antrenament mintal, caci nu era profesoara de matematica sau ceva de genul.
Eu nu as fi facut asta niciodata si cand am incercat, am reusit sa inteleg pana la un anumit punct, adica nu am stat sa aprofundez anumite materii.In schimb sunt foarte pasionat de muzica,o ascult(orice gen) incerc sa imi dau seama ce instrumente sunt folosite,care e structura cantecului,sa apreciez un cantaret care poate sa atinga anumite note inalte folosindu-si corzile vocale sau un om care stapaneste un instrument muzical foarte bine si incearca constant sa se perfectioneze in ce face(chitara bass mai ales), ritmul muzicii-exista muzica pe care o asculti strict sa dansezi pe ea, muzica pe care o asculti cand te simti trist, muzica pe care o asculti si te face sa te gandesti, ma gandesc si la partea tehnica, muzica electronica nu o sa sune niciodata ca o interpretare live autentica.Intelegi? Ma gandesc la asta pentru ca ma pasioneaza, la fel cum pe altul il pasioneaza poate arhitectura sau medicina, sau unu studiaza rocile, solul si determina anumite fenomene ale naturii.
E o chestiune de preferinta, poate altuia ii place pictura, chiar daca nu picteaza.Sunt oameni care stau ore intregi privind niste tablouri care poate pentru mine sau tine nu inseamna nimic,dar altcineva e in stare sa plateasca milioane de dolari sa aiba acel tablou.
Cu cat iti place mai mult ce faci cu atat o sa iti fie mai usor sa intelegi si sa fii bun in ce faci.
Gandeste-te cine esti tu,ai putea sa petreci ore in sir cu mintea la niste ecuatii si cum sa le dai de capat,sa gasesti rezolvarea la probleme sau sa scrii un program de la zero care sa functioneze si sa fie eficient? Exista o satisfactie mare in asta.
E o chestie de preferinta,daca eu iti spun ca am fost la mate-info si nu mi-a placut si tu te iei dupa mine,poate pierde tara asta urmatorul Einstein, cine stie? Sau daca nu un geniu, un om care ar putea sa schimbe ceva si oamenii buni la stiinte exacte vor fi intodeauna cautati pentru ca avem nevoie mare de oameni capabili sa rezolve probleme, la urma urmei scoala are rolul sa te faca sa iti antrenezi singur mintea si sa cauti tu si sa fii curios si dupa ce se termina programul de scoala/facultate/munca sa te elevezi.
Daca faci alegerea corecta iti vei da singur seama cu timpul.
Daca faci alegerea gresita, poti oricand sa te reprofilezi si sa consideri experienta ca pe o invatatura.
Merita, da.sau nu, doar tu o sa stii dar daca nu incerci niciodata nu o sa stii.

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Matematica - si in general orice materie reala - este grea pentru cei care nu pricep, nu au nici bazele, respectiv nivelele intermediare de cunostinte, n-au de ce lega informatiile noi.
La materiile umane este suficienta invatarea pederost, lectiile fiind in majoritate fara legatura intre ele.

| Adry05 a răspuns (pentru Bula):

Da? Sa te vad pe tine cum faci un comentariu calumea, da calumea, nu la nivel mediocru, al unei opere, cum te descurci gramatica la nivel avansat la mai multe limbi straine cu toceala. Suntem in 2019 totusi, inca nu putem sa acceptam ca unii sunt facuti pentru latura de real si altii pentru latura de uman? Am facut matematica de mi-a iesit pe nas, iti stiam orice lectie, orice formula si cu toate astea niciodata nu m-am descurcat decat cu foarte mult efort, in timp ce limbile straine le prind foarte usor fara sa depun prea mult efort unde altii stau si se uita zile intregi si tot nu-s capabili sa inteleaga. Fiecare ii bun la ceva si are talent spre o latura, asa ca hai sa lasam ridicarea asta in slavi a mate-info si discriminarea altor profilewinking

| Bula a răspuns (pentru Adry05):

De ce este "ridicare in slavi" daca cineva invata si lucreaza prin deductie logica?
De ce este "discriminare" daca cineva invata prin memorizare?
Totul depinde de emisfera mai dezvoltata a creierului.

| Adry05 a răspuns (pentru Bula):

Da nu e vorba de memorizare, la filo nu se face doar toceala, toceala e eventual la istorie, dar restul materiilor tin de tot un fel de intelegere! gramatica n-o inveti doar prin toceala, sa comentezi un text nu inveti prin toceala (tocesti o structura dar daca nu te chinui un pic sa-l faci sa sune bine, sa-ti aduci un aport personal degeaba o tocesti si pe aia)

| Bula a răspuns (pentru Adry05):

Si tu sustii ca, la filo ai nevoie de logica, ca la IT sau inginerie? laughing

| Adry05 a răspuns (pentru Bula):

Da, https://resurseumane1001.wordpress.com/......teligenta/
numa ca altfel de "logica".

| mgtow a răspuns:

E perfect, fiind un AS la matematica o sa ajungi un informatician care castiga mai bine ca presedintele romaniei, ala are 5000€ pe luna iar tu 7000 de lire echivalent la 8000 eur pe luna cam asa, nu mai intreba ca ai intrebat des chestia asta, discuta cu un profesor de incredere sa te indrume spre cariera de informatician apoi te interesezi cum sa ajungi in domeniul cybersecurity

| Adry05 a răspuns:

Daca iti place matematica, clar du-te acolo. Daca ai inclinatie spre latura asta si te descurci, inveti la timp, esti atent, n-are cum sa fie greu, si daca e greu, nu e totusi inuman, te descurci tu.

| Sn4k3 a răspuns:

Nu e greu, mai ales daca te pricepi la materiile de baza si ai si profesori buni. Si la cum te-ai descris, e clar ca ti s-ar potrivi cel mai bine.

| Iote a răspuns:

Daca iti place matematica, pentru tine va fi floare la ureche, un joc de copii.

| Raducons a răspuns:

Daca iti place du te, e greu dar pentru cei care se descurca cu matematica e usor si MERITĂ

| DanielDanny a răspuns:

Orice profil este făcut pentru cine îi place! Dacă îți spune că mate-info e greu, cineva care are doar 4 la matematica sau s-a dus forțat la profilul ala, tu ce crezi? Că e greu pentru tine care ști și îți matematica? Multi se duc că le place cum suna partea de informatica și nu știe ce ii asteapta! Daca ție îți place și te descurci cu matematica, mergi unde îți place!
Eu am fost bâtă mereu la mate dar m-am înscris la profil tehnic unde a fost multă mate dar am supraviețuit pentru că îmi plăcea partea de electronică unde nu era prea multa matematica!

| Swetlly122 a răspuns:

Ce întrebare ciudata.Pai daca îți place matematica nu o sa ți se pară greu! Probabil ai auzit că e greu de la persoanele care nu se împletesc cu matematica..Ps: spune-mi și mie ce mănânci de înțelegi matematica?