| georggyy a întrebat:

Puteti sa imi spuneti si mie profilurile de la liceu? Si sa le descrieti putin? ( In special care sunt cele mai folosite ore pe saptamana)

Răspuns Câştigător
| arysa a răspuns:

Eu o sa-ti scriu mai mult despre filologie pentru ca la profilul asta sunt:4-5 ore de romana, engleza 2-3 ore, franceza la fel, logica(in a 9-a), psihologie(in a 10-a) cate 2 ore, apoi sociologie in a 11-a si filozofie in a 12-a, istorie 2ore, geografie, latina(2 ore+se da teza obligatoriu); pana in a 11-a faci mate, fizica si chimie dar apoi nu mai faci; Astea sunt materiile principale; Se da teza la romana, latina, o limba straina si geografie sau istorie.
la stiinte sociale se face multa logica, psihologie, sociologie, etc+ romana, latina pana in a 11-a, geografie, istorie.treaba cu matematica e la fel ca la filologie(nu se mai face din a 11-a).
La mate info:mate4-5 ore, fizica, chimie, biologie, informatica; Se da teza la romana, mate, info, la alegere intre chimie, fizica, biologie;
La stiinte ale naturii, se face mukta chimie si biologie+fizica, mate, romana, etc

2 răspunsuri:
| 3l3na a răspuns:

Mate-info: intensiv informatica, matematica si engleza si fizica
filo engl:istorie latina si intensiv engleza si romana
filo franceza:intensiv franceza si restul ca si la filo engl
stiinte sociale:istorie geografie, logica,
chimie biologie:biologie si chimie intensiv, fizica,

| g_7133 a răspuns:

Mate info ( engleza intensiv, informatica intensiv sau simplu), stiinte ale naturii -acestea fac parte din profilul real. Pai la mate info se fac multe ore de mate fizica informatica, la stiinte biologie chimie. Iar la profilul uman se face multa romana logica (filologie sau stiinte sociale)