| annonnimus a întrebat:

Puteti sa ma ajutati?
1. Stie cineva vreo facultate de limbi straine acredita?
2. Scoala superioara de aviatie civila din Bucuresti este acreditata?
3. Ce tara recomandati pentru a urma o facultate?

Răspuns Câştigător
| AlexSM86 a răspuns:

In primul rand trebuie sa te gandesti in ce domeniu ti-ar placea sa lucrezi in viitor. Te gandesti la ce materii te-ai descurcat mai bine in scoala. In functie de materii si de ce ti-ar placea sa faci se reduce numarul posibilitatilor. Dupa asta intri pe site-ul facultatilor respective si cauti materile care se predau acolo sau intrebi pe cineva care face sau a facut facultatea respectiva. Intereseaza-te bine inainte sa te inscrii. Poti chiar sa te duci sa asisti la niste cursuri din cand in cand ca sa vezi despre ce e vorba si daca ti-ar placea sa faci ce se preda acolo! De exemplu, eu am terminat Facultatea de inginerie in Limbi Straine (engleza) din cadrul Universitatii Tehnice de Constructii. Daca ti-ar placea sa faci asta iti stau la dispozitie pentru alte informatii. Sporwinking

4 răspunsuri:
| AlexSM86 a răspuns:

Daca esti hotarata sa devii stewardeza, dar pana atunci vrei sa faci o facultate de limbi straine oricum nu mai conteaza daca e acreditata sau nu pentru ca in drumul pe care ti l-ai ales te va ajuta doar cat de bine stii sa vorbesti limbile respective si nu diploma. Dupa parerea mea se imbina foarte bine cele doua alegeri. Multa bafta!

| annonnimus explică:

@alexsmaf: Sunt de abia clasa a10a de liceu si sincer sunt pasionata de clatoriile cu avionul si as vrea sa urmez cursurile scolii superioare de aviatie civila pentru a deveni stewardeza dar as vrea sa fac asta de abia dupa ce as face facultatea de limbi straine deoarece intodeauna mi-au placut limbiile straine si invat foarte repede,se poate sa fie si un avantaj pentru ca stau in strainatate. Dar nu stiu daca in Romania facultatile sunt acreditate, cel putin fratimiu a facut o facultate si dupa a aflat ca, cu, diploma de acolo nu poate munci in alta tara. Nu as vrea sa fac acolo o facultate si pe urma sa realizez ca am pierdut timp si bani degeaba. Stiu 3 limbi straine in prezent si ma gandesc sa continui doar ca pe site-urile pe care m-am interesat nu dau date daca facultatile ar fi acreditate sau nu. Iti multumesc pentru ajutor dar unde stau eu turismul este singura afacere buna si daca voi ramane aici vreau sa fac tot ceva in zona aceasta.

| annonnimus explică:

@Laura21 : Nu locuiesc in Romania singurul lucru pe care il stiu este ca fratele meu a facut contabilitate acolo si cand a vrut sa lucreze in tara in care stam noi nu a gasit post pentru ca nu i se recunostea diploma. Multumesc foarte mult.

| Laura46 a răspuns:

In primul rand nu imi vine sa cred ca tu nu stii ca toate facultatile se stat sunt acreditate.In bucuresti exista facultatea de LIMBI SI LITERATURI STRAINE, FACULTATEA DE LITERE in cadrul UNIVERSITATII DE STAT BUCURESTI.Mai este si FACULTATEA DE LITERE(unde poti aprofunda limbile straine).In majoritatea oraselor din tara exista facultati de stat cu specializarea LITERE-PT LIMBI STRAINE. La intreb 2 nu stiu sa iti rasp. dar la intreb nr.3 ti-as zice ca poti pleca cu bursa erasmus in anul 2, sau 3 de facultate in tari straine timp de 6 luni sau chiar un an.foloseste ca experienta