| Danielabvdzn a întrebat:

Bună sa va fie inima dragilor, sunt eleva în clasa a 12 a iar problemele mele de sa ate au început odată cu începerea anului școlar.
În septembrie am fost operata de apendicita, iar câteva zile mai târziu am fost depistata cu tuberculoza pulmonara 3+.
Am fost internata la un spital jalnic 7 saptamani, slabisem 7 kg, sa nu mai spun ca ieșea sufletul din mine când urcam niște scări. Înainte sa aflu ca am aceasta boala nu știam ce se întâmplă cu mine. Dormeam incontinuu, mancam foarte mult și pe zi ce trece vedeam cum slăbesc, în fine.
Problemele au inceput când am ieșit din spital și am fost nevoita sa stau acasă, adică nu am voie la școală pana în aprilie. Nu am putut sa întru la orele online pentru ca am un rah*at de telefon de la Huawei care nu e compatibil cu google.
Am încercat sa vorbesc cu dirigintele, cu directorul scolii sa vad ce pot face pentru ca nu vreau sa rămân reptenta asa cum am fost amenințată de profesori și de domnul diriginte, care nu mi-a motivat nici măcar absentele pe care le am primit când am fost în spital ținând cont ca am scutiri.
Ce pot sa fac sa nu repet anul?
Un mic sfat va rog.
Sărbători fericite

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

În primul rând cu cadrele didactice, trebuie să iei legătura cu cei de la inspectoratul școlar și să le faci plângere.
Din motive medicale dovedite, nici un cadru didactic, director nu are dreptul de a te lăsa corigentă, repetentă, căci este o încălcare a drepturilor copilului.
Referitor la dispozitivul tehnic pentru școala online, eu știu că se acordă tablete școlare. La fel, la inspectoratul școlar, pe lângă plângere, faceți o cerere pentru a vi se oferi o tabletă școlară.
Refuzul de a vi se motiva absențele pe baza biletului ieșirii din spital se poate spune că este o faptă penală, iar o plângere la inspectoratul școlar poate duce la anularea deciziei de exmatriculare pe baza absențelor.
Oricum, nu există lege, repet nu există lege, care să permită dirigentelui, profesorilor să pună absență elevilor care nu pot participa online la ore. Îi obligă dispozițiile legale prezente, să ia legătura cu elevul și să meargă la elev pentru a-i da cursurile.
Dar, în același timp a-l ajuta să primească o tabletă școlară.

2 răspunsuri:
| al0o0o0 a răspuns:

In primul rand, imi pare foarte rau de tine. Sper ca acum esti mai bine din punct de vedere al sanatatii, asta este ce conteaza cel mai mult.Trecand la subiect, nu este normal ceea ce s-a intamplat. Dirigintele trebuia clar sa-ti motiveze absentele, sa te sustina si sa te ajute.Am inteles ca ai vorbit cu directorul si presupun ca nu s-a rezolvat nimic.Aici deja este o problema grava care trebuie rezolvata cu inspectoratul.Nu este deloc normal si trebuie sa iei atitudine.Gandeste-te ca sunt zeci de alti elevi care ar putea trece prin asa ceva daca nu se iau masuri, deci trebuie sa sesizezi problema atat pentru tine cat si pentru restul scolii.

| TeodorescuAndrei a răspuns:

Salut. In primul rând ar trebui fie tu fie părinții tăi să aducă la cunoștintă institutul de invățământ faptul că ai aceste probleme de sănătate. A 2 a chestie incearcă faci rost de un dispozitiv compatibil incât să poți participa la orele online. Dacă e problemă financiară adu la cunoștință si chestia adta scolii de care aparții din câte știu se oferă tablete gratuit in astfel de cazuri. Succes si insănătoșire grabnică?