| stefanutza27 a întrebat:

Daca de exemplu un copil a lipsit in luna ianuarie, pentru ca a avut o boala, si a adus scutire la diriginte, dar acesta nu i-a motivat-o, absentele mai pot fi motivate in prezent? Si se pot pune absente la dirigentie? Si cum se poate schimba un/o diriginte/diriginta.

Răspuns Câştigător
| TakeOff a răspuns:

Dirginta/Dirgintele se poate schimba printr-o Cerere catre Directorul Scolii sau la inspectorat, Semnata de elevi si de parintii acestora, dar chiar daca o schimbati tot veti continua sa faceti o materie cu ea si va dati seama ca veti fi corigenti pe capete. happy

3 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Eu stiu ca absentele se raporteaza la inspectorat la sfarsitul fiecarei luni, prin urmare nu pot fi motivate decat cele din luna in curs.
La dirigentie nu se pot pune absente, singura chestie pe care poate sa o faca diriga ta este sa le puna la materia pe care o preda in loc de dirigentie.

Răspuns utilizator avertizat
| AddXf a răspuns:

Absentele unui elev se motiveaza la maxim o saptamana de la revenirea lui la scoala. Deci, copilul trebuie sa aduca scutirea in prima saptamana ( 7 zile lucratoare, fara sambata si duminica ). Daca nu, acel copil ramane cu absente nemotivate. Cat de schimbarea dirigintelui/ dirigintei se muta la alta clasawinking funda?