| airaMgatsby a întrebat:

se merita sa faci facultatea de finante-banci? ce poti sa faci dupa terminarea facultatii?

1 răspuns:
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

E o intrebare foarte generala si de multe ori depinde pe cine intrebi si de asemenea de profil.

Daca alegi profilul de contabilitate, cu daruire si pasiune ai putea sa ajungi undeva prin fortele proprii. Tine de tine cat poti sa inveti si sa muncesti. Contabilitatea se aseamana pe departe cu medicina. Trebuie sa inveti mereu si sa stii o serie intreaga de ciudatenii. Dar in timp ajungi la CECAR si poti deveni contabil autorizat apoi expert si de aici directia e in sus.

Contra: tdaca nu ai motivatia in tine, nu o sa mearga prea bine si te vei plafona. In plus dureaza destul de mult pana ajungi sus. E putin mai greu daca ai o minte creativa.

Daca insa mergi pe finante... nu prea ai unde sa te mai duci. Si nici nu prea inteleg ce ai putea face Altceva decat sa muncesti in vreo banca sau socitate de asigurare (imprumuturi, etc) unde sa faci cateva hartii pe baza unor protocoale destul de clare.

Si banii vor fi pe masura, adica mai putini comparativ cu contabilitatea, pe termen lung.

La ambele se adauga si firea ta. Daca esti tipologia de persoana cu un ardei in dos, care nu are astampar si vrea mereu ceva nou, atunci facultatea asta nu cred ca iti este buna cu adevarat. Oricum e infinit mai buna decat fara facultate.

Totusi ia in consoderare ca specializarea finante te va pune intr-o situatie destul de neplacuta cand iti iei cv-ul in mana si incepi sa impusti joburi. Din simplul motiv ca la inceput se va plati foarte prost si printr-un mare noroc sau prin cunostinte ai putea sa ajungi sa lucrezi in domeniu. In general o mare parte dintre absolventi ajung sa faca chestii conexe, avand in vedere ca exista o oarecare inflatie de finantisti.