| valiteo03 a întrebat:

Buna seara, as avea doua intrebari legate de bacalaureatul din anul acesta, multumesc.
1. Eu am avut examenul de bacalaureat in 2014 si am promovat doar la romana, as dori sa va intreb daca trebuie sa dau din nou materia respectiva anul acesta daca ma voi inscrie la bac.
2. Se poate face înscrierea la bac online sau trebuie mers la unitatea de invatamant unde am terminat?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Nu este obligatoriu sa sustii si examenul la romana, obligatoriu este sa sustii examenele la materiile la care ai picat. In cererea de inscriere vei solicita sa-ti fie recunoscuta nota la romana.
2.Nu se stie deocamdata cum va fi inscrierea, aproape sigur ca va fi ca si pana acum, depunerea unei cereri la liceul unde ai terminat. In orice caz se va anunta cum se procedeaza.

| razvan34567 a răspuns:

1.daca ai promovat la romana nu trebuie sa mai dai, asta doar daca nu cumva vrei sa ati maresti nota.
2.trbuie sa mergi la unitatea de invatamat unde ai terminat deoarece se percepe o taxa la unele institut de invatamant si trebuie achitata pentru a te putea inscie la examenul de bacalaureat