Ce credeti ca o sa pice la subiectul 3 la bacalaureat romana maine? Stie cineva?

1 răspuns:
| CioroiStefan777 a răspuns:

Este bine sa fii pregatit. Citeste toate operele cerute din timp. Apoi dupa ce ai citit poti sa alcatuiesti de unul singur comentariul pe baza schemei.
I. Introducere
1. Cateva date despre autor si opera acestuia.
2. Situarea operei in curentul literar din care face parte, respeectiv specia litereara.
3. Tema operei.
4.Semnificatai titlului.
II. Cuprins
5. Structura operei.
6. Rezumatul sau povestirea pe momentele subiectului operi respective.
7. Personajele operei.
8. Personajul principal (se precizeaza modalitatile de carecterizare cu exemplu din text- portret fizic si portret moral)
9. Arta narativa (tehnici narative, elemente moderne, stil, elemente de originalitate)
III. Inchiere
10. Apreciere valorica a operei insotita de o parere critica personala.
11. Inchierea trebuie sa aiba cel putin doua alineate insotita de comentarii textului argumentativ.