| alexandrumarcu32 a întrebat:

Buna seara,

Saptamana asta a fost una execrabila pentru mine.Am inceput-o cu note mici in fiecare zi, si asa am tinut-o, chiar si azi.Am avut istorie ultima ora, profesorul(destul de dur) a scos in fata clasei 9-10 elevi pe care i-a ascultat(cea mai mica nota a fost 7).Eu aveam data in catalog de data trecuta, iar dupa ce au raspuns toti, m-a vazut pe mine fara nota in catalog(invatasem lectia, dar daca nu ma chemase in fata, nu m-am oferit eu) cand au iesit colegii. La sfarsitul orei m-a scos in fata si m-a pus sa spun lectia cap-coada.AM UITAT ABSOLUT TOTUL, TREMURAM, INIMA IMI BATEA FOARTE REPEDE, SIMTEAM CA IAU NOTA MICA, IAR PROFESORUL NU MA AJUTA ABSOLUT DELOC CUM O MAI FACUSE OCAZIONAL LA COLEGI.Asa am tinut-o toata saptamana, cum v-am zis si sus, numai note de 4 5 6 si uneori 7.In momentele alea m-am simtit "prostul clasei", nu stiam ce am de facut.In general invat destul de bine, pe primul semestru am avut media 8.93. Ce imi recomandati sa fac cand am acest emotii? In general nu sunt timid, dar la scoala se petrece ceva.Parintii nu pot spune ca ma cearta sau iau masuri drastice daca afla de note mici, dar sunt efectiv dezamagiti. Zilele trecute am fost dezavantajat la Lb. Engleza: profesoara m-a ascultat 15 minute doar pe mine, sa ii explic un anumit text, iar in final am primit nota 8.Alt coleg a fost ascultat in 5-7 minute dintr-o discutie cu profesoara, si a luat 10. Nu stiu ce e cu mine...Maine o sa trebuiasca sa ma asculte la Chimie, anul trecut pe primul semestru era sa raman corigent la aceasta materie.

PS: Am 17 ani, sunt in clasa a X-a.

Multumesc.

5 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Trebuie sa fii mai indraznet cu profesorii. Daca esti nesigur si te balbai, lasi impresia ca stii mai putin chiar daca ai invatat. Emotiile induc ideea de vina, in cazul unui elev, vina ar fi ca nu e pregatit... incearca sa fii sigur pe tine, sa le intuiesti urmatoarea intrebare sau chiar sa nu le lasi ocazia sa iti puna intrebari... spune cu glas sigur tot ceea ce stii din lectie, si daca te duce mintea, ia-o de la capat, cu alte cuvinte. Pot fi pacaliti de atitudinea ta happy
Si in general, e bine sa inveti. Sa nu te prinda nepregatit niciodata, astfel iti creezi o imagine care o sa-ti aduca beneficii. Chimia nu e asa grea cum pare, e ca un fel de... bucatarie stiintifica.
Bafta! greul abia urmeazawinking

| ElenaSA a răspuns:

Invata lectia la Chimie si vezi exercitiile. Daca stii nu ai ce sa patesti. Nu mi se pare potrivita ascultarea in fata clasei, mai ales pentru elevii timizi.Capul sus, sunt doar niste note. Resurse ai, ca doar ai avut media pe primul semestru aproape de 9.Succes!

| CatalinLaurentiu02 a răspuns:

Fii mai vorbaret cu colegii, asta te va ajuta cu toata lumea sa vorbesti mai relaxat. Nu trebuie sa ai emotii, ei isi fac doar datoria, sa va asculte. Gandeste-te daca si profesorii ar avea emotiile tale, mai ar preda lectiile?
Concentreaza-te pe lectie.

| alexandrumarcu32 explică (pentru CatalinLaurentiu02):

Sunt sociabil cu toti colegii, chiar nu am nicio problema cu acest lucru.Problema este cu profesorii...chiar nu stiu ce sa fac.

| Despina1234 a răspuns:

Încearcă să faci yoga pentru relaxare big grin