| Larisaaaa2000 a întrebat:

Bună seara! Sunt clasa a 12-a și vreau sa dau la facultatea de stiinte aplicate(politehnica) însă as vrea sa știu ce program este, îmi permite aceasta facultate sa și muncesc undeva pe 8h?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se pot face amandoua in acelasi timp, avand cursuri uneori pana la 3-4 dupa amiaza, alteori ai laboratoare si nu ai cum sa muncesti dupa amiaza.
Poti sa-ti iei un job de weekend, dar in timpul zilei ma indoiesc ca te va angaja cineva in conditiile in care trebuie sa mergi la facultate.

| sierra1 a răspuns:

Una din cele 2 (școală/job) o să le faci prost! Zic cum că nu e cea mai bună alegere... dar tu decizi

| StoicAnalysis a răspuns:

E cam complicat sa lucrezi la 8 ore pe timp de facultate. In majoritatea cazurilor facultatile au un orar destul de haotic pentru studenti. Bineinteles ca nu esti obligata sa mergi la cursuri, chiar daca unii profesori cer anumite prezente la ele, dar esti obligata sa participi la seminarii si laboratoare, care nu sunt puse in orar doar dimineata. Intr-o zi poti sa ai un seminariu care tine 2 ore pe la ora 09:00 si in ziua urmatoare sa ai un laborator care sa inceapa pe la ora 15:00 si saptamana urmatoare sa ai alte seminarii si laboratoare, pentru ca se schimba saptamana din cea impara in cea para, si tot asa...

O sa dai de profesori care sunt de treaba, dar o sa dai si de profesori care daca te prinde la seminariu fara cursul invatat, sau macar sa-l ai la tine, nici nu te primeste in sala...

Si daca mai ai un loc de munca la 8 ore, deja trebuie sa ai in minte ca pe an o sa ai minim 2-3 restante. Efectiv nu ai cum sa fi prezent in fiecare zi la laboratoare si seminarii, sa mai faci si munca de 8 ore si sa mai si retiii ceva din ce vrei tu sa inveti.

Iti zic asta, pentru ca eu cu asta ma confrunt in momentul de fata. Si eu am noroc chiar ca lucrez la birou si ma pot invoi vreo 2-3 ore de 3-4 ori pe saptamana atunci cand am seminarii si laboratoare. Am noroc mai mare de atat pentru ca mare parte din profesori ne inteleg pe noi cei care muncim si sunt mai indulgenti.

Dar la un loc de munca unde prezenta ta acolo este necesara pe tot parcursul programului, nu prea ai cum sa te invoiesti. Si o sa cam faci absente la seminarii si laboratoare. Le poti recupera pe unele la alte grupe in orele in care esti disponibila, dar o sa fi in urma mereu cu materia. Si cum locuri de munca la 4 ore nu prea se mai gasesc pentru ca cei din guvern au decis sa puna taxe la fel ca cei care lucreaza la 8 ore...E cam nasol. Doar daca ti-ai gasi un loc de munca pe timp de noapte si sa-ti schimbi ciclul de somn, ar fi o varianta.

Astea sunt optiunile tale reale. Dar poti sa faci ca mine si sa aplici oricum, daca prinzi una la stat ( fara plata ). Si cu timpul le rezolvi tu daca ai destula rabdare si nervi de otel laughing