| V3lCr0 a întrebat:

Buna seara TPU,am si eu o nelamurire despre facultate,daca am ramas cu cateva restante la materiile cu laborator nu cu seminarii de exemplu PCLP,din cauza ca nu am avut toate prezentele la laboratoare,acum de sfarsit de an cica nu o sa ma primeasca dau examen din cauza absentelor, in toamna cand se dau reexaminarile(corijentele)o sa pot da la aceste materii examenul asa fara prezente? Sau se recupereaza laboratoarele nu stiu cand..ca asta nu am inteles...

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de regulamentul facultatii si de profesor, dar in general trebuie sa refaci laboratoarele

| CuriousStuff a răspuns:

Trebuie sa le platesti sau motivezi si recuperezi pana la restante. La reexaminari e posibil sa te primeasca si daca nu le-ai recuperat (doar sa se scape de tine), depinde de profesor (si de regulamentul catedrei), dar e la fel de posibil sa nu te primeasca nici in reexaminari daca nu le recuperezi.
Fiecare facultate are regulamentul ei, si nu doar atat, insa in cadrul facultatii, fiecare materie/catedra are regulament propriu care poate sa difere de regulamentele celorlalte catedre sau chiar de regulamentul facultatii. Asa ca daca vrei sa aflii sigur ce e de facut trebuie sa iei regulamentul catedrei si sa-l citesti sau sa iti intrebi profesorul cu care ai facut/faci.

| Mayar a răspuns:

Asta chiar nu stiu, numa daca ii intrebi pe profesorii de laborator. Depinde de materie. La unii chiar nu conteaza prezentele, la altii insa, asa cum e si cazul tau, conteaza. Deci, nu ai ce face dat sa intrebi. Trimite e-mail la titlarul cursului + cel de la laborator, pentru a te lamuri cum sta treaba