| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara TPU! Sper ca ma puteti ajuta. Este posibil ca la noapte sa se afiseze pe edu.ro rezultatele de la Bacalaureat? Intreb pentru ca in anii trecuti s-au afisat mai inainte de data spusa. Stiti si ora daca azi sau daca nu, maine la ce ora?

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Abia acum se "lucrează" la postarea rezultatelor pe site-ul oficial, acesta fiind inaccesibil deocamdată;)

În general, rezultatele se afişează în 7 iulie 2015 până la ora 12 ( dar NU este "obligatoriu" )!
Probabil că, în aceeaşi zi, se vor afişa şi pe net, aşa cum s-a întâmplat şi în cazul celor de la Evaluarea Naţională 2015 :)
http://bacalaureat.edu.ro/2015/

Oricum, "Calendarul oficial" precizează că rezultatele se afişează până ( cel mai târziu ) la ora 16 - vezi "Calendarul" de la linkul OFICIAL :
http://subiecte2015.edu.ro/......5_site.pdf
Acel "Calendar" este modificat prin O.M.E.N. nr. 4265/2015 - vezi detalii la linkul :
http://lege5.ro/......ional-2015

Contestaţiile se depun în 7 iulie 2015, DOAR între orele 16-20!

Cererea pentru recorectarea lucrării/Contestaţia se completează de către elev/candidat!
Diferenţa dintre note trebuie să fie ≥ 0, 50 - altfel NU se modifică nota pe care ai avut-o.
Nota finală este nota de la RECORECTARE ( după Contestaţie )!

În general, la recorectare notele au fost mai MICI decât cele iniţiale :(
NU vă recomand să depuneţi Contestaţie decât dacă nota este sub 5, ori nu vă iasă media generală 6 ( sau în cazul în care sunteţi foarte SIGURI că meritaţi mai mult cu 2 puncte )!

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

În sfârşit, se pot accesa rezultatele parţiale/"iniţiale" - vezi linkul oficial :
http://bacalaureat.edu.ro/IndexHarta.aspx

| RainmakerX a răspuns:

Tot ce este posibil...
Eu unul cred ca nu se vor afisa noaptea... eventual dimineata la prima ora.

| Sadop a răspuns:

Este posibil să se înceapă postarea rezultatelor chiar din acestă noapte, județe apărând în listă rând pe rând.
Dacă nu, mâine între orele 12.00 și 16.00 le vei găsi atât pe internet, cât și la avizierul liceului.
Baftă!

| ALeXsSaY a răspuns:

Good question mate. Cica a zis ministrul ca maine la 9 se afiseaza iar la centrul de examen ni s a zis ca dupa 10. naiba stie!