| floareaalbastraa25 a întrebat:

Bună seara!
Un exemplu de concurență neloială? Vă rog!

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cand lucrezi la o firma si faci activitate economica prin care favorizezi o firma concurenta.

De exemplu:
Lucrezi la o firma care produce o marfa, iar marfa respectiva o vinzi sub pretul pietii la o firma detinuta de o ruda de a ta.
Aceea firma poate vinde produsul pe piata, cu castig, chiar si sub petul pietii.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Bula):

Poftim? Adica tu dai eronat la raspunsul meu si apoi scris chestia asta? Ce ai fumat?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Când îți faci marketing cu I formații false despre produse.

| VoidEternal a răspuns:

Wikipedia:

Constituie infracțiune de concurență neloială și se pedepsește cu închisoare de la o lună la doi ani sau cu amendă de la 20.000 lei la 100.000 lei : a) întrebuințarea unei firme, unei embleme, unor desemnări speciale sau a unor ambalaje de natură a produce confuzie cu cele folosite legitim de alt comerciant; b) producerea in orice mod, importul, exportul, depozitarea, punerea in vinzare sau vinzarea unor marfuri purtind mentiuni false privind brevetele de inventii, originea si caracteristicile marfurilor, precum si cu privire la numele producatorului sau comerciantului, in scopul de a induce in eroare pe ceilalti comercianti si pe beneficiari. Pentru mentiuni false asupra originii marfurilor se inteleg orice indicatii de natura a face sa se creada ca marfurile au fost produse intr-o anumita localitate, intru-un anumit teritoriu sau intr-un anumit stat. Nu se socoteste mentiune falsa asupra originii marfurilor denumirea unui produs al carui nume a devenit generic si indica in comert numai natura lui, afara de cazul cand denumirea este insotita de o mentiune care ar putea face sa se creada ca are acea origine.

| Furnicuta000 a răspuns:

Cand setezi pentru un produs un pret mai mic decat costul de productie ca sa il faci pe competitor sa dispara de pe piata

| suntserios a răspuns (pentru Furnicuta000):

Ce scrii tu aici nu prea e concurenta neloiala. E problema ta că ieși în pierdere.

| Furnicuta000 a răspuns:

Il rog pe utilizatorul Bula sa explice ce e eronat in raspunsul meu. Sau se da destept asa din umbra?

| Bula a răspuns (pentru Furnicuta000):

Legea 11/1991 art.2.:
"Constituie concurentă neloială, în sensul prezentei legi, orice act sau fapt contrar uzantelor cinstite în activitatea industrială si de comercializare a produselor, de executie a lucrărilor, precum si de efectuare a prestărilor de servicii."

Eu am dat doar un exemplu.

Ce ai scris tu, este folosirea preului de dumping, des utilizat in economie, mai ales de firme cu baza economica puternica (vezi magazinele multinationale versus magazinele de cartier).