| ForeignO a întrebat:

Buna seara

Vestimentatia la femei in evul mediu. Sau la barbati. Am cautat pe internet si n-am gasit nimic. Imi puteti spune cate ceva despre?

8 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Tasteaza pe Google "Istoria costumului evul mediu" si gasesti acolo tot ce vrei.

| Silvia a răspuns:

Am gasit asta pe google, nu stiu daca iti poti face o idee cu ajutorul ei, dar sper.
http://www.ballerhinos.de/......lalter.jpg
Vesmintele medievale derivau din cele ale romanilor si galilor. De la gali s-a pastrat uzul pantalonilor. De panza groasa( in Evul Mediu erau de obicei colorati in rosu) sau, mai tarziu si din piele, erau tinuti pe talie de o cingatoare de postav sau de piele, de care atarnau cutitul, punga ori cheile. Peste pantaloni, pana la jumatatea coapsei, ciorapi grosi de lana. O bluza, o manta si o palarie completau costumul cel mai simplu ( si mai obisnuit in jurul anului 1000) al categoriilor sociale mai modeste; la care, cei de la oras mai puteau adauga o tunica lunga pana la genunchi, ori o haina mai larga. Ca incaltaminte - saboti sau sandale; dar taranii, acasa sau la camp, umblau de obicei desculti( nu insa si iarna). Imbracamintea femeilor nu se deosebea de cea a barbatilor decat ca ele nu purtau pantaloni iar hainele erau mai lungi.
In Evul Mediu dezvoltat, costumul nobililor si al orasenilor eleganti avea o linie de o oarecare eleganta prin simplitatea formelor si adaptarea lor la formele corpului; precum si, bineinteles, prin calitatea materialului, a panzei, matasei sau stofei subtiri care permiteau un joc mai usor de aranjat pliurile. Mesterii croitori, al caror numar creste acum considerabil, cauta sa puna in valoare cat mai mult umerii, pieptul si talia hainei.
Citeste mai mult despre imbracamintea din evul mediu aici : http://intre-femei.blogspot.com/......cole.html.

| M.G.R a răspuns:

Ţăranii purtau haine croite din pânză groasă, lână şi piele. Ei purtau ca încălţăminte saboţi din lemn sau umblau desculţi. Hainele nobililor erau elegante, făcute din materiale mai scumpe (mătase, stofă subţire) şi purtau ghete din piele groasă sau cizme înalte. Din anii 1400, femeile purtau pălării înalte, numite,, hennin’’, care semănau cu turlele de biserică.

| xuanbou a răspuns:

Buna Dorutza, mai jos ai ceva care cred eu ca te-ar putea ajuta :p http://ro.wikipedia.org/wiki/Evul_Mediu_feudal. Numai bine, te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Duta faW

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am cautat doar ca trebuie sa cautipe mai multe pagini, si cu iguranta vei gasi...winking

| ivan123 a răspuns:

Http://www.e-referate.ro/......09-15.html uite la ultima sub tema si vei gasi acolo ca nici eu nu stiam