| plaierull a întrebat:

Daca am facut o sesizare in legatura cu un profesor la Inspectoratul Scolar Judetean unde am precizat clar ca mesajul vreau sa fie anonim(acesta a fost trimis de pe emailu meu cu numele meu) iar inspectorii la ora respectiva la inspectie i-a aratat directorului mesajul este un abuz? Acum o sa fiu si discriminat de colegi diriginte si director(cu care mai am 3 saptamani de practica)...

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Din punctul meu de vedere, da, in cazul expus de tine s-a facut un abuz!
daca eu fac reclamatie, sesizare catre un organ al legii sau catre o autoritate a statului...acestia sunt obligati prin lege sa pastreze secret numele, identitatea celui care a facut acea sesizare!
Trebuia sa folosesti un nume si un prenume fictive si un email diferit sfatul meu
Exista si lege care spune ca se claseaza sesizarile ce sunt facute anonime...dar era mai safe in cazul tau sa o faci anonima!
Inspectorul acela scolar care a dezvaluit identitatea ta este un nemernic, pe langa asta este si un limitat notoriu, si eu puteam sa imi fac o adresa de email si sa ma dau drept TU, te-as fi pus in aceeasi situatie fara ca tu sa fi trimis acel email!
Partea buna este ca mai sunt doar 3 saptamani de practica

| plaierull explică (pentru Simpatic):

Da era bine sa dau de pe alt email si sa nu pun cu exactitate clasa in care invat dar este tarziu. Eu nu o vad ca pe o parte buna ca mai sunt 3 saptamani deoarece am un 2 si un 3 si acum ca sigur are pica pe mine directoarea ca nu a mai intalnit cazuri de astea sa se faca reclamatie la ISJ sunt sanse sa ma lase corigent fix acum in clasa a 12-a cand mai am 3 saptamani si termin((( Chiar nu stiu ce sa fac in cazul de fata sunt in depresie rauu

| Bula a răspuns (pentru plaierull):

Exista un proverb romanesc pentru asemenea situatii:
"Gura-ti bate c_rul".
Ai scris si trimis o scrisoare FARA sa te gandesti la consecinte.

| Simpatic a răspuns (pentru plaierull):

Trist dar adevarat!
era mai bine inainte sa fac aceas sesizare sa discuti cu parintii tai sa mergeti impreuna la scoala sa cautati rezolvare...
vezi tipul asta de sesizari nu fac deloc bine! mai ales in cazul expus de tine
depinde la ce ne raportam si in ce cadru este facuta o sesizare

ca eu pot sa fac sesizare catre ASF celor la care am eu asigurare, ca ma doare la basca nu au ce sa imi faca!
dar daca fac sesizare la ITM sefului meu? si acesta isi da seama cine a facut asta? cum voi mai merge eu la servici si cum voi fi privit?
deci conteaza contextul in care s-a facut acea sesizare! si da, la modul general aceste lucruri iti aduc dusmanii si nu lucruri bune

acum este tarziu nu ai cum sa schimbi asta! dar pe viitor ai sa stii!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| adryang78 a răspuns:

În legătură cu ce anume ai făcut sesizarea? Te-ai cam grăbit să sari niște etape, văd. Dacă trebuiau luate anumite măsuri sau luată atitudine, de ce n-au făcut-o părinții? Chiar dacă ești major, ești încă elev. În al doilea rând, trebuiau parcurși anumiți pași. Mai întâi discutai cu dirigintele, sau, dacă dirigintele este profesorul în cauză, cu directorul. Făceai sesizare scrisă, cu număr de înregistrare, în care cereai să rămâi anonim și atunci, da, directorul era obligat să-ți păstreze anonimatul, altfel ar fi comis un abuz.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Poți depune o plângere la parchet împotriva inspectorilor care nu au respectat clauza de confidențialitate stabilită de comun acord.
Există lege clară în privința datelor personale și confidențialității.
Respectivii inspectori pot să ajungă la închisoare, în cel mai rău caz sau să își piardă serviciul.
Poți de asemenea să faci o reclamație la Ministerul învățământului.
Dacă vei tăcea și nu vei lua măsuri împotriva acestor inspectori, vei avea mustrări de conștiință mult timp de aici încolo.
De aceea, în România, funcționarii publici fac ce vor, pentru că știu că nimeni nu le face plângere.
La final, repet, poți căuta pe internet, au încălcat legea pentru protecția datelor personale.

| LisaJulie a răspuns:

Acum depinde și motivul pentru care ai făcut sesizarea! Dacă obișnuiești sa te jignească atunci e ok, dacă doar ți-a făcut observație atunci nu e ok

| eliancodrut a răspuns:

Daca te lasa corigent faci plangere la minister ca ai fost lasat corigent ca urmare a plangerii facute la inspectorat.