| Lydia2806 a întrebat:

Buna seara/ziua/dimineața TPU! Mă confrunt cu o problema de 1 an sau 2.
Sunt clasa a 8a, vin simulările după bate examenul la ușă.
Îmi este foarte frica la matematica (am de recuperat mult + sunt pământ și flori laughing))) ) revenind. nu știu cum as putea recupera sau sa incerc sa fac ceva pe foaia de examen. Daca o da Domnu' sa trec cu un 5laughing) La limba romana sunt chiar foarte bine. dar la mate sunt varza. Menționez că la fiecare test sau teza, mă ia panica și am momente când uit si mda. Îmi puteți spune metode sau sfaturi pentru învățare mai repede? Dau fundiță

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mai ai timp: zilnic lucreza exercitii si probleme cate 2 ore de matematica.
In vacanta si in weekend cate 8-10 ore si poti recupera cu succes, ajungand sa iei examenul de capacitate chiar cu o nota de 6-7 au chiar mai mult.
Ca sa te poti focusa pe invatat, inchizi telefonul si computerul si uiti de ele complet. Prietenii si electronicele sunt eliminate temporar, pana la examenul de capacitate, adica doar cateva luni, dupa care, poti sa ai o vara frumasa si super fericita, laturi de cine vrei tu.
Examenul de capacitate este decisiv pentru viata ta, alegandu-ti acum, profesia pe care o vei face in urmatorii 40 de ani.

| Amely21 a răspuns:

Bună, draga mea.winking
Și eu am fost la fel, am avut probleme cu matematica, dar, am incercat sa fac zilnic exerciții( deoarece matematica nu o poți învăța tocind, matematica trebuie sa o înțelegi). Am luat si putin meditații. Și a inceput să imi și placă matematica! Nu trebuie sa iti fie frica, aia e cel mai important. Daca tu chiar crezi ca nu poți sa o intelegi și sa inveți, poti sa iei cateva ore de meditații de la un profesor bun. SAU, daca ai un prieten bun care știe matematica, pune-ți-vă și faceți exerciții impreună.
Mult succes! happywinking

| Dyalema a răspuns:

Mă duc să îi dau capace lu fiu-meu! Ești a doua persoană pe care o văd în ultimele 2 minute că se stresează pentru examen iar al meu nu are nici o greață?

| D3ni55 a răspuns:

În primul rand, sa poți lua un 5 la Evaluare ai putea sa încerci sa faci primul subiect și din al doilea primele 2 exerciții iar de la al treilea subiect a-ul de la primul și vei avea 5-6-7 nota. Poți cauta o culegere de teste!