| Dyutzza a întrebat:

Stie cineva o deosebire fundamentala intre ideologia fascista si cea nazista?

Răspuns Câştigător
| janeD0oe a răspuns:

Desi ambele ideologii sustineau crearea unui "om nou" prin indoctrinare, nazismul facea acest lucru si prin politica antisemita.Hitler a considerat ca acea criza economomica din 1930 este din vina unor evrei de aceea i-a persecutat facand din asta o parte importanta a politicii sale. fascismul nu a sustinut antisemitismul ci s-a bazat pe indoctrinarea maselor. sper sa fie de ajutor

1 răspuns: