| cathilin a întrebat:

as dori si eu sa stiu concret in ce consta Ideologia Fascista.

7 răspunsuri:
| costyn162 a răspuns:

RosalieCullen sunt curios daca ai citit macar ce ai copiat dupa Wikipedia. Anyway, in primul rand buna Cathilin. Cel mai important lucru legat de fascism este ca are un echivalent in Germania; ti-ai dat seama ca vorbim de nazism. Intr-adevar acesta din urma se caracterizeaza prin acea politica antisemita impotriva claselor sociale considerare inferioare si probabil sti si tu povesti legate de Holocaust si Auschwitz. Fascismul nu a fost asa de extrem; ideologia incuraja foarte mult corporatismul, adica nevoia de putere a unor persoane asupra altora. Insusi numele ideologiei inseamna in latina "manunchi de nuiele" un simbol al puterii. Dar, daca vrei sa stii mai multe urmeaza sfatul lui RosalieCullen si citeste mai multe. Probabil asta a fost intentia ei, nu sa pretinda ca stie toate cele scrise in raspuns, ci sa te indemne sa frecventezi Wikipedia :-))

| Scarlett011243 a răspuns (pentru costyn162):

Normal ca am citit, am invatat si la scoala.

| Scarlett011243 a răspuns (pentru Scarlett011243):

Nu te crede tu ceva mare deoarece nu esti.
Si apropo nazismul nu are nici o legatura cu fascismul.

| costyn162 a răspuns (pentru Scarlett011243):

Ba da, are legatura. Au numeroare caracteristici comune.

| costyn162 a răspuns:

I-am vorbit si de fascismn; am inceput prin a mentiona caracteristicile definitorii ale nazismului iar dupa aceea am vorbit exclusiv despre fascism.

| costyn162 a răspuns:

Nu am spus ca cele 2 ideologii sunt acelasi lucru. Au fost aplicate in state diferite, au origini diferite; dar in multe documente, si mai recent, manuale de istorie este mentionat nazismul ca echivalent german al nazismului. Verificati! Eu asa stiu si imi sustin parerea.

| Scarlett011243 a răspuns:

Fascismul este o ideologie politică radicală, naționalistă și autoritară.[1][2] Fasciștii încearcă să organizeze o națiune în conformitate cu perspectivele, valorile și sistemelele corporatiste, inclusiv sistemul politic și economia.[3] Ei susțin crearea unui stat totalitar cu un singur partid, care urmărește mobilizarea în masă a unei națiuni și crearea unui ideal „om nou", pentru a forma o elită care reglementează prin îndoctrinare, educație fizică și politici familiale, inclusiv eugenism.[4] Fasciștii cred că o națiune presupune o conducere puternică, o singură identitate colectivă și capacitatea de a comite violențe și război, cu scopul de a menține națiunea puternică.[5] Guvernele fasciste interzic și suprimă opoziția față de stat.[6]

Fascismul a fost fondat de către sindicaliștii naționaliști italieni în Primul Război Mondial, care a combinat viziuni politice de stânga și de dreapta, dar gravitau spre dreapta la începutul anilor 1920.[7][8] Oamenii de știință consideră în general că fascismul este de extremă dreapta.[9][10][11][12][13]

Fasciștii sprijină violența, războiul și militarismul, ca furnzior de transformare pozitivă în societate, de aducerea a unui nou spirit, educație, insuflarea unei dorințe de a domina în caracterul oamenilor și crearea de camaraderie națională prin intermediul serviciului militar.[14] Fasciștii văd violența și războiul ca acțiuni, care creează regenerare, spirit și vitalitate națională.[15]

Fascismul este anticomunist, antidemocratic, antiindividualist, antiliberal, antiparlamentar, anticonservator, antiburghez și antiproletar și în multe cazuri, anticapitalist.[16] Fascismul respinge conceptele de egalitarism, materialism și raționalism în favoarea acțiunii, disciplinii, ierarhiei, spiritului și a voinței.[17] În economie, fasciștii se opun liberalismului (ca o mișcare burgheză) și marxismului (ca o mișcare proletară) pentru că sunt mișcări economice exclusive bazate pe anumite clase.[18] Fasciștii prezintă ideologia lor ca o mișcare din punct de vedere economic între clase, care promovează soluționarea conflictului dintre clasele economice în vederea asigurării solidarității naționale.[19] Aceștia susțin o piață reglementată, multiclasă într-un sistem economic integrat național