| AliceM99 a întrebat:

Buna, stie cineva o metoda de a invata rapid engleza? puteti recomanda cateva site.uri sau aplicatii etc?

19 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Nu exista „sa inveti rapid engleza". O limba nu se invata, se deprinde. Gramatica limbii... poate.
Engleza deprinzi numai daca te inglobezi intr-un mediu permanent vorbitor de engleza. La mine a inceput cu mult, mult Youtube si jocuri, secundar, insa astea de pe la 12 ani, deci incepe inca de pe acum.

| raMLesS a răspuns (pentru LPCTSTR):

Sa stai pe discord sa vb cu englezi

| raMLesS a răspuns (pentru LPCTSTR):

Stii cum imi amortea gura si limba la inceput? laughing Dar am prins cat de cat accent.

| zurick a răspuns:

Găsești o groază de culegeri, nu poți insă neglija alte componente ca writing, speaking, listening.
Trebuie să cauți modele de tipul acesta pe Youtube ( Dacă nu știi engleză începi cu A1 să cauți )
Sunt pe yt o groază de profi de engleză.
Apoi, conversezi, unde? Hellotalk tandem ( sunt aplicații de vorbit cu nativi)
Filme/ muzică
Începe mai întâi să te uiți la desene animate că au un vocabilar ușor.

| raMLesS a răspuns:

Dictionarul român-englez e inutil, nu stai sa toceşti mii de cuvinte.
Ai google translate la dispozitie si e mult mai util

| Davidandrwi a răspuns (pentru raMLesS):

Google translate-ul nu este suta la suta corect mai ales daca incerci sa faci propozitii complicate, Daca chiar vrei sa inveti limba Engleza Dictionarul este esential

| raMLesS a răspuns (pentru Davidandrwi):

Nu e esential.
Dictionarul nu traduce in functie de context.
High, Tall si Sea, se traduc "mare", numai ca Sea se refera la ocean.
High si Tall sunt adjective, dar daca vrei sa spui inalt, cel mai corect e sa folosesti Tall.
Dictionarul te incurca.
Eu n-am invatat engleza din dictionar.

| raMLesS a răspuns (pentru Davidandrwi):

Daca vrea sa zica de exemplu:
"Baiatul are un scor mare" conform dictionarului, o sa traduca "The boy has a score high", ceea ce e gresit.

| AliceM99 explică (pentru raMLesS):

Google translate nu e foarte sigur, te cam duce in eroare

| Legion7X a răspuns:

Folosește dictionar. Englez român.Gasești la librarie. Învătarea se face treptat. Prin căŕți, filme, muzică. Uneori filmele le vedeam pe telefon, în care adăugam două subtitrări eng și rom, astfel putem vedea și cum se traduce, și ce cuvânt este în engleză. Eu nu știu engleza perfect, Dar am habar de anumite noțiuni de gramatică, și nu am stat cu gramatica în mână, însă îți dai seama din diferite contexte, similare. Sunt și site-uri sau cărți care iți luminează mintea. Eu am cumpărat și asa ceva. știu să cer informații, și alte detalii sau să descriu o situație, fară să mă încurc.
Am luat avansat la competențele de engleză. Scris și oral atunci când am dat. Cam asta a fost stilul meu de învătare, treptat și când am avut chef. Repet, Nu am fost zi de zi precupat de engleză, cum fac alții meditații.

| blairelovesmusic a răspuns:

Duolingo. Sau caută pe cineva să te învețe.

| AliceM99 explică (pentru blairelovesmusic):

Am folosit si aceasta aplicatie, dar ce era acolo deja stiam

| ancuta286 a răspuns:

Hei! Nu știu cât de mult o sa te ajute asta, dar sper sa o facă cat de cat.
Am studiat engleza la scoala inca din clasa a 3-a si o studiez si in prezent. In toți anii respectivi in afara de vocabular și câteva reguli de bază de gramatică nu am invatat nimic. Ce am mai încercat eu cu culegeri sau asa, din nou tit ce am reușit sa învăț a fost puțină gramatică și vocabular.
Limba engleză este o limbă cu multe diferențe gramaticale. Are de-asemenea și multe expresii specifice. Undeva prin clasa a noua am incepht sa ma uit la foarte multe seriale inima engleza. Iar în mai puțin de un an am realizat ca știu sa vorbesc engleza.
Nu spun acum, ca dacă o sa faci maraton de seriale, se face magie și înveți engleza. Din păcate nu.
Ia prima culegere pe care pui mâna. Sau ceva manual de liceu. Sau orice. Si da si toceste acolo cuvinte si gramatica. Mai ales vocabular. Intre timp,' puneți telefonul în limba engleză, laptopul la fel, cumpărați cărți în engleză, vizionează seriale fără subtitrări sau pune subtitrări în engleză. Asta e cel mai rapid mod de a invata. De a fi înconjurat de limba aceasta, nu de a sta și a toci. Din păcate limbile străine nu sunt ca matematica. Trebuie sa le vorbești și sa le auzi.
Cu tehnica aceasta acum vorbesc fluent engleza

| bwb a răspuns:

Ro.duolingo.com

| nooneishereboo a răspuns:

Nu există metode rapide de-a învăța engleza. Engleza este o limbă complexă ca orice altă limbă, necesită timp.
Pot să îți recomand ce m-a ajutat pe mine mai mult.
Uită-te la filme/seriale/documentare care au subtitrare în engleză. Te ajută și îți arată cum să pronunți cuvintele corect și înveți cuvinte noi și semnificația lor.
Sau mai bine joaca jocuri, de preferat jocuri cu poveste.
Aplicațiile care îți promit că vei învăța engleza sunt de cele mai multe ori țeapă și nu te ajută mai cu nimic.

| AliceM99 explică:

Asta e clar, nu se invata asa usor o limba straina dar multumesc pentru raspuns?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru AliceM99):

Aplicatia duolingo (singura limba pe care o poti invata din romana, orice alta limba trebuie sa stii intai engleza)
scos dublarea din Cartoon Network si vazut direct in engleza (daca ai tv digital se poate scoate dublarea si subtitrarea)
diverse cursuri pe utube
in lumea asta engleza se invata CEL MAI USOR, pentru ca suntem inconjurati de ea pe toate gaurile si toate directiile

| AliceM99 explică:

O sa incerc cu o culegere la asta nu m-am gandit big grin Multumesc pentru raspuns

| Davidandrwi a răspuns:

Nu poti sa inveti o limba straina batand din palme, Iti recomand sa instalezi aplicatii speciale, sa iti cumperi un dictionar Romana-Engleza pentru a il studia si eventual daca iti permiti niste cursuri de engleza pe saptamana, Daca faci asta si chiar iti doresti in 2-3 ani ar trebui sa inveti.