| alexandra0234 a întrebat:

Buna, stiti metode prin care pot retine mai usor informatii pentru admitere/bac?

7 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Daca nu incerci sa retii informatiile logic, atunci repetitia e mama invataturii.

Insa, in orice situatie, mintea trebuie sa iti fie la invatat.

| sierra1 a răspuns (pentru cristimihailov):

"metode prin care pot retine mai usor informatii"

cum spunea și colegul mai sus, repetiție-repetiție până te saturi dar și așa, continui

| cristimihailov a răspuns (pentru sierra1):

Raspunsul este partial.
Daca vrei doar sa retii pentru putina vreme, memoratul este o solutie.
Daca vrei sa retii pe durata mai indelungata, invatatul logic este solutia.

Tot faci un efort si petreci niste timp sa inveti. De ce sa nu o faci pe lunga durata?

Daca ai versuri din bacovia sau povesti precum greuceanu, atunci da. Memoratul e mai bun.

| sierra1 a răspuns (pentru cristimihailov):

Mulțam dar eu n-am prbleme existențiale de genul ăsta...

| cristimihailov a răspuns (pentru sierra1):

Stai linistit, s-ar putea sa le ai mai tarziu.

| sierra1 a răspuns (pentru cristimihailov):

E bună, pot să-ți dau un like?

| cristimihailov a răspuns (pentru sierra1):

Cum doresti