| Annais a întrebat:

Stiti vreo metoda pentru a invata mai repede la isorie?big grin
:*:*:*

5 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

1.fii atenta la clasa.
2.citeste de 1000 de ori lectia.
3. spune-o cu voce tare.
4. puneti intrebari pe o foaie intrebari si scrie raspunsul fara sa te uiti pe caiet.
5.cumpara-ti culegeri si teste.
6.vizioneaza documentare.

| Aluiin a răspuns:

Calatoria in timp.

| alexandra1993 a răspuns:

Banuiesc ca te referi la bac, sa inveti pentru bac.Iti voi da cateva sfaturi pe care le-am urmat si eu:
1. Pune-ti toate temele in ordine cronologica de la Romanitatea Romanilor pana la Romania postbelica
2.Fa-ti o idee despre fiecare perioada/secol, sa stii ce s-a intamplat in mare.
3.Invata anii esentiali (de exemplu anii tratatelor de pace, anii de domnie, anii Razboaielor etc.)
4.Invata pentru fiecare tema conceptele cheie si evenimentele istorice importante( de exemplu la Stalinism/Comunism invata ce inseamna colectivizarea/nationalizarea/industrializarea etc.)
5.Recapituleaza in mintea ta tot ce ai invatat, noteaza pe o hartie lucrurile pe care ti le amintesti dar nu mai stii exact ce-i cu ele. Uita-te din nou in carte/caiet si fixeaza-ti lucrurile pe care le-ai uitat.
6.Impune-ti sa tii mine, e autosugestie si functioneaza, repeta-ti in mine "trebuie sa tin mine asta, pe asta nu o sa uit" iar cand nu iti amintesti spune-ti : "trebuie sa imi amintesc, nu se poate sa fi uitat"
Gandeste-te la bac cu mare seriozitate, deoarece viitorul tau depinde de el.

Sa nu te gandesti ca altcineva a invatat mai bine decat tine si va lua nota mai mare. Impune-ti sa crezi ca tu te vei descurca indiferent de situatie, ca tu ai puterea de a fi printre cei mai buni!

Răspuns utilizator avertizat
| dianna92 a răspuns:

Incerci sa iti faci sinteza fiecarei lectii in parte. Eu momentan invat la istorie pentru BAC si mi-am sintetizat fiecare lectie. Nu te obosi invatand toti anii ci doar cei cu adevarat importanti. De asemenea, pe mine ma ajuta mult sublinierea pentru ca am memorie vizuala. Dupa ce ai invatat lectia, incearca sa o spui in gand sau cu voce tare, insa nu o spune exact cuvant cu cuvant ca din caiet, incearca sa legi tu frazele in mod logic. Iar daca ai probleme cu memorarea anilor, eu folosesc urmatoarea metoda: scriu pe o foaie toate evenimentele si peste cateva zile, scrii in dreptul lor anii corespunzatori si apoi te verifici sa vezi unde ai gresit si ce anume ti-a ramas in cap. Bafta!