| Marc2408 a întrebat:

Bună. Sunt clasa a 12-a și habar nu am ce facultate vreau sa urmez după liceu. Îmi place matematica și sunt bun la engleză. Am nevoie de idei de facultăți/sfaturi (Sunt la liceu de profil economic). Mulțumesc anticipat…

Răspuns Câştigător
| MistarGoGu a răspuns:

Mergi la un psiholog sa faci niste teste psiho-tehnice si de aptitudini! In felul asta vei afla spre ce domeniu te poti îndrepta! El iti va da 4 sau 5 variante in functie de scorul obținut la teste. Poate iti descoperă inclinatii artistice cine stie. După aia tu decizi! Dar decizi pe o baza stiintifică pe niste teste si rezultate.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Am o veste buna pentru tine: NU TREBUIE sa urmezi nici o facultate, daca nu te atrage nimic si nu vrei s afaci o profesie din ceva anume, ca-n afara de Politie si Armata, nici o facultate nu vine cu loc de munca sigurat, necesitand ani buni pana vei reusii sa-ti gasesti un job, dupa terminarea acelei facultati.

Deci: focus pe ce profesie ti-ar place sa faci pe urmatorii 40 de ani, ca de ea depinde pregairea in urmatorii ani, dupa terminarae liceului, iar aici TU ar trebuiis a fii singurul care sa stii ce vrei, ca doar esti suficient d emare sa fii capabil sa discerni ce-i bine, ce-i rau, ce ai vrea sa profesezi si ce nu te intereseaza.

Nu te lasa influentat de nimeni, fiindca vei avea toate sansele sa fii nefericit toata viata, deoarece profesia ti-o alegi SINGUR, nu pui pe altii sa ti-o aleaga sau sa gandeasca pentru tien, ca nu traiesc ei viata ta.

| Nirvanaaa a răspuns:

Facultatea de matematica-informatica, specialitatea matematica.
Sau ASE.
Trebuie sa te gândești bine ce te-ar pasiona înainte sa aplici.

| mODIN a răspuns:

Daca ai conditie fizica ok, poti incerca si in armata

| ioana748 a răspuns:

ASE, poate este ceva ce ti s-ar potrivi. happy