| doroteea a întrebat:

Sunt clasa a 8-a si as vrea sa intru la "Stiinte sociale". Mi-ati putea spune ce materii studiez? Si am auzit ca matematica e importanta la bac. Poate imi ziceti si mie pe ce materii trebuie sa ma bazez sa intru la stiinte sociale sau ce alte profile imi recomandati? (nu prea ma descurc la matematica si la engleza) funditahappy

Răspuns Câştigător
| JuLien a răspuns:

Eu am intrat la stiinte sociale.nu m-am bazat pe nici-o materie, am zis doar sa nu fac matematica(ceea ce intr-adevar am doar o ora pe saptamana)laughing...si in legatura cu engleza se fac destule ore pe saptamanawinking

3 răspunsuri:
| Nicoleta a răspuns:

La stiinte sociale, matematica nu e pentru bac.Vei avea 2 ore pe saptamana si atat. Dai teza la logica (in clasa a 9-a, psihologie( a10-a), economie( a 11-a), filosofie ( a 12-a), la istorie/ geografie( la unele licee nu poti alege intre astea 2, in sensul ca trebuie sa dai la istorie neaparat), la romANA si la o limba straina.

| Aleeeeeeee a răspuns:

Buna happy si eu vreau sa merg tot la,, Stiinte socilale '' ( sunt in a 8 a happy ). La Stiinte sociale nu faci decat doau ore de matematica, si fizica si chime tot doua happy ( nici eu nu ma pricep la matehee hee ), dar cred ca e profil cu intensiv engleza. In clasa a 9 a o sa ai cateva materii noi : logica, tic... cred ca atat doar in a 9a, din a 10 a faci psihologie.

Succes!

| madalinazuzulina a răspuns:

Matematica nu e importanta l bac, am impresia ca nu dai bacu l mate p profilul asta...materile de baza sunt istoria logica economia filozofia psihologia romana geografia.

Dai teza la Limba romana, la franceza (depinde la care limba esti avansat), la istorie sau geografie (la alegere), si la stiintele socio-umane( in clasa a 9-a la logica, in clasa a10-a la psihologie in clasa a 11-a la economie si in clasa a 12-a la filozofie

o sa ai si 3 ore de istorie p saptamana

o sa ti se scoata dintr-a 11-a fizica, biologia, chimia( obiecte care sunt de real). in plus ai sa faci mai multe ore de limbi straine si logic romana

j eu am vrut sa merg l profilul asta dar ma impidicat mama... e un profil super...:*