| Andreyutza29 a întrebat:

Sunt clasa a 8-a si ma gandesc sa dau la liceul Mihai Eminescu/Octav Onicescu la matematica-informatica simplu sau mate-info intensiv informatica...dar toti imi spun ca e greu...Voi ce parere aveti? Sau daca sunteti la acest profil spunet-mi si mie cum vi se pare si la ce dati bacul. FUNDAA!

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Specializarea de "Matematică-Informatică" este cea mai GREA : se face Mate M1 ( cea mai grea matematică ) şi multă Informatică ( + dai Atestatul la Info, la sfârşitul clasei a 12-a )! sad

La "Matematică-informatică" dai examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Matematică!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Fizica, Chimie, Biologie, Informatica; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy

Toate cele bune.

| SkyPilot a răspuns:

Un liceu serios la care faci fata cu success datorita muncii pe care o depui, iti va da un start bun in viata. Profilul de care vorbesti este unul bun pentru multi ani de acum incolo.

| Ioana300 a răspuns:

Asta imi spune si mie toata lumea, daca i-as asculta probabil m-as duce la cel mai prost liceu.Nu ii asculta, dar un sfat, daca nu stii deja multa informatica mai bine alege profilul normal.ALege un liceu la care consideri ca vei face fata si sunt persoane si profesori cu care ai ce discuta.Bafta