| TAMI2000 a întrebat:

Sunt clasa a 8-a... si. nu stiu ce sa citesc... idei? Dau fundabatting eyelashes :* happy

7 răspunsuri:
| ErrorFound a răspuns:

Morometii, Ciresarii(toate volumele), Baltagul(o prostie de carte), Popa Tanda, O scrisoare pierduta, Dl. Goe si multe altele...(astea sunt pentru examenul de la sfarsitul anului).

Eu in clasa a opta eram cu ochii numai prin carti de razboi, mai ales Sven Hassel. laughing

| sparky34 a răspuns:

Citeste romane romanesti gen : Ion, Enigma Otiliei, Morometii.

| Rose123 a răspuns:

Iti plac cartile fantasy?

| MauriceCorelli a răspuns:

Nu citi Coelho, nu citi romani, nu citi francezi de dinainte de 1900. Nu te luat dupa cei care mai raspund sau Tudor Chirila si cei ca el, care zic sa citesti tot ce-ti pica in mana la varsta asta. Filtreaza recomandarile de lectura.

Dickens. Cat mai mult din Dickens, e cel mai potrivit scriitor pentru varsta ta, desi unii ar zice Verne sau Stevenson sau mai stiu eu ce. Viseaza si fantasmeaza din caldurica fotoliului/patului/scaunului tau cu Dickens si personajele lui, oameni simpli, din bobor, oameni frumosi, chit ca inexistenti.

Si ceva bun ce am gasit recent...
"Pusca de vanatoare" de Yasushy Inoue
O citesti in maxim patru ore si ramane cu tine o viata.

Si multi autori musulmani, sunt atat de pitoresti ca ai un nod in gat cand le citesti cartile, genul acela de nostalgie pentru un loc in care n-ai fost niciodata. Nu stiu daca ai simtit vreodata asa ceva.

| sweetmih a răspuns:

MAndrie si Prejudecata

| anonimiussandicartiozeropmmdy a răspuns:

Morometii sau Popa Tanda, le vei studia in clasa a 8a

| mirumada99 a răspuns:

1.Cismigiu & comp-G.Bajenaru
2.Elevul Dima dintr-a saptea-M. Drumes
3.Romanul adolescentului miop-M. Eliade
Probabil le-ai citit pe astea pentru ca se cer in clasa a saptea.Si eu trec a opta si iti dau propriile lecturi:
4.Baltagul-M.Sadoveanu
5.Popa Tanda
6.O scrisoare pierduta-I.L.Caragiale
7.Alchimistul-P.Coelho
8.Panza de paianjen-C.Serghi
Sper ca ti-am fost de ajutor!