| Abecedare a întrebat:

Sunt clasa a 5-a si nu mai stiu ce sa citesc. Dati-mi niste idei! Funda!

Răspuns Câştigător
| E7103385 a răspuns:

Singur pe lume - Hector Malot
Recreatia mare - Mircea Sintinbreanu
Basme - Wilhelm Hauff
Ivanhoe - Walter Scott (poate e cam prea dificila)
David Copperfield - Charles Dickens
Oliver Twist - Charles Dickens
Tom Sawyer detectiv, Tom Sawyer in strainatate - Mark Twain
Aventurile lui Tom Sawyer - Mark Twain
Aventurile lui Huckleberry Finn - Mark Twain
Minunata istorie a lui Nastratin Hogea - Leonid Soloviev
Amintiri din copilarie - Ion Creanga
Micul Lord - Frances Hodgson Burnett
Robinson Crusoe - Daniel Defoe
Coliba unchiului Tom - Henriette Beecher Stowe
Micul Print - Antoine de Saint Exupery
Printul fericit si alte povestiri - Oscar Wilde
Astea-s citeva dintre titlurile cartilor din biblioteca mea happy
Spor la citit!

12 răspunsuri:
| AnaAmalia31 a răspuns:

Uite niste carti mai moderne :
1. Insemnarile unei pustoaice
2. Jurnalul unui pusti
3. Portretul fantomei
4. The lion, the wardrobe and the witch
5. Unde frugim de acasa?
6. Colt-Alb
Sunt foarte multe, mie una imi place sa citesc doar de groaza! laughing In rest, doar autorul si titlul! laughing

| Dark13 a răspuns:

Iapa lui voda,Calin file din poveste,Florin scrie un roman,Povestea lui Harap-Alb,La secere, Greierele si furnica, Dumbrava minunata, Ispravile lui Pacala

| ir3al a răspuns:

Citeste LA MEDELENI, este o carte foarte frumoasa si in plus o vei studia in clasa 6, deci va trebui sa o citesti

| PikaRawrr a răspuns:

Micul Print - Antoine de Saint Exupery e usoara si scurta. La medeleni.colt-alb.carti de jules verne.sherlock holmes.dar sunt cam greute pentru cls a 5'a -la sherlock holmes sa ai grija daca vrei sa le iei.sa fie scrise de sir arthur conan doyle- Sper ca te'am ajutat big grin

| JiHyun a răspuns:

Hector Malot-Singur pe lume
Minunata calatorie a lui Nils Holgersson prin Suedia

| maite13 a răspuns:

Printul fericit de oscar wilde; heidi, fetita muntilor; la medeleni; ulita copilariei; ciobanila; amintiri din copilarie; mica printesa; micul lord; cuore de Edmondo de Amicis; laleaua neagra; calatoriile lui guliver; alice in tara minunilor; alice in tara oglinzilor; legendele olimpului

| Abecedare explică:

Mersi tuturor!

| XkkOOjs a răspuns:

Pai mai bine nu citii nimic.Eu nu citesc si mi-e bine asa! Bafta!

| IngeriiSuntCool a răspuns:

Buna eu sunt in clasa 4 si am citit charlie si fabrica de ciocolata. este minunata. tio recomand cu mare placere. sper sa iti placa si tie

| jhv a răspuns:

Alege o carte la intamplare din biblioteca si citeste-o

| AlyBwaa a răspuns:

In cautarea lui Nemo,Amintiri din copilarie,Bunicul,Bunica,Babuta Holle, Judecata vulpii, Tapul si sarpele. Funda?

| KisuNatyDary a răspuns:

Cismigiu et company