| Amali23a a întrebat:

Buna, sunt clasa a 8-a si nu stiu pe ce profil sa dau mai departe, ma descurc bine si la romana si la matematica, am numai 9 si 10 dar in schimb urasc fizica si chimia. Pe viitor as dori ori sa deschid o afacere ori sa dau pe medicina sau la drept, inca nu sunt sigura, ce profil mi-ati recomanda si cum sta treaba cu ele?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca vrei sa dai la medicina, atunci va trebuii sa inveti chimie dumnezeieste, pentru ca medicina studiaza reactiile chimice si ai nevoie de chimie "avansati".
La Drept este toceala multa, dar pentru asta nu ai nevoie de fizica, mate sau chimie, doar romana, sa stii sa vorbesti frumos, sa te exprimi si sa fii fluent in vorbire.

| zilog a răspuns:

Eu sunt o maimuță plină de bani
Dacă îțî plac banii făcuți de tine banii tăi câștigați în mod cinstit corec temn prin muncă cinstită
rapid ușor

Deși nu sună așa pompos cum ar suna medicina veterninară sau autopsie sau medicină legală sau cine stie ce alte lucruri cu renume.

Eu îți spun ceva foarte interesant
RomMania duce acum lipsă de specialiști foarte gravă pentru că șî-au bătut joc de ei in general patronii de la revoluție până acum au fost puși pe a pune oamenii la muncă și în loc de bani să le dea amenințări minciuni și bătaie nu salariu.
Dar acum sa cam terminat jmecheria și acum chiar este nevoie de cineva bun care să mai șî muncescă în țara aceea.

Așa că îți recomand o școala profesionala de Tinichigiu Vopsitor auto

simplu nimic mai mut
ai terminat-o ai inceput sa bagi macar 100 euro in fiecare zi cel puțin banii tăi in buzunnar garantat!

Câți ani ii ia unui avocat jurist sau bibliotecar sau unei femei secretare de la resurse umane sau psiholob sau bla bla bla directoare ca sa castige 100 euro garantat in fiecare zi!?
poate ca va munci toata viata si nu va castiga 100 euro bani curați rămași profitul tau propriu personal in fiecare zi

asa ca pe urma mai faci si alt ceva poti sa dai diferenta sa mai faci si un liceu direct din clasa a 10 a

poti sa faci si o facutate tehnica

jur pe cruce pe Biblie pe ce vrei tu că in viitor se va plăti extraordinar de bine cine stie pneumatică și hidraulică industriala

daca faci o facutate de mecanica lichidelor
eu mi-o tai in piata publica dacă tu nu o să câștigi 300 euro banii tăi in fiecare zi de muncă
cu firma ta proprie

Acum te vrea orice firma pentru ca hidraulica pneumatica mecanica tinichigeria electromecanica sunt lucruri de care chiar au nevoie
asa ca trebuie sa scoata si banii
si te vei comporta exact ca o javră de lux
ca să îi răzbuni pe înaintașii tăi
"
pe cei ce au murit la revoluție ca să îți fie ție bine!
Dar miroase a prostie in întreaga RomManie!"

| Cobrakobra a răspuns:

Exact asta am intrebat si eu astazi happy.Am tot 14 ani, sunt a 8a si
sunt baiat.La asta ma gandesc si eu.Eu ma gandesc ca stiintele sociale sunt cele mai potrivite pentru noi viitori antreprenori. Daca mai vrei sa dezbatem subiectul asta da-mi mesaj pe insta @halbadum

| maria929 a răspuns:

Dacă vrei la medicina, profilul perfect ar fi științe ale naturii dar dacă ai spus ca nu iti place fizica si chimia nu iti recomand acest profil. In schimb, pentru facultatea de drept ai nevoie de științe sociale, cred ca ar fi un profil bun pentru tine. Dar dacă ai vrea sa deschizi o afacere iti recomand un profil tehnologic, si eu sunt la un liceu tehnologic pe un profil economic, mai sunt si altele cum ar fi comerțul....Nu este foarte greu doar ca ai multe ore de module, module însemnând: contabilitate, economie, calitatea produselor...(pe acestea le am eu) Bacul este foarte usor, din clasa a 11a din cate am inteles nu se mai fac orele de chimie si fizica. Matematica este usoara pe acest profil. Oricum poti sa mergi la ce liceu vrei, dacă de exemplu ai facut un liceu pe profilul stiinte ale naturii, poti merge la drept sau sa deschizi o afacere, desigur cu studiile suplimentare de care ai nevoie. Sper ca te-am ajutat!