| AlexandraBajenaru a întrebat:

sunt clasa a XII a si as vrea sa incerc sa-mi fac singura lucrarea de atestat, dar nu prea stiu cum sa incep, as avea nevoie de sfaturi, va rog.

Răspuns Câştigător
| amyana a răspuns:

Cum sa redactezi un atestat de nota 10
A.
Formatul atestatului
B. Continutul atestatului
C. Stilul si limbajul de cercetare
D. Citarea bibliografica
A.
Formatul atestatuluiatestatului
trebuie sa cuprinda urmatoarele parti:
1) Pagina de titlu
2) Cuprins
3)Continutul (minim 20 pg)
4) Bibliografie
5) Anexe
Modul de redactare al atestatului:Lucrarea trebuie redactata pe computer in format A4, 2,5cm sus, jos, stanga, dreapta, in Times New Roman, marimealiterelor fiind de 12 puncte iar distanta dintre randuri fiindde un rand si jumatate. Numerotarea paginilor se va face culitere arabe, in partea de joc la mijlocul fiecarei pagini.Toate capitolele vor incepe pe o pagina noua spre deosebirede subcapitole si subpuncte care sunt plasate oriunde inpagina.PAGINA DE TITLU TREBUIE SA CONTINA:
1) Numele, sigla scolii si profilul; 2) Titlul atestatului; 3) Nivelul de sustinere a tezei (atestatului); 4) Numele candidatului; 5) Anul realizării; 6) Numele si titlul coordonatorului dar acestea vor fi trecute numaicu acordul sau si se vor scrie pe următoarea pagina, cea de dupătitlu.
Motto-ul
se scrie pe o singura pagina cea de după pagina detitlu, conține maximumum 25 cuvinte si exprima ideea de baza alucrării. Se amplasează in partea de sus a paginii in dreapta
CUPRINSUL
este o parte importanta in redactarea lucrării tale deatestat deoarece aici se vor întâlni capitolele, subcapitolele sisubpunctele. Capitolele, subcapitolele si subpunctele vor fi numerotate

| AlexandraBajenaru explică (pentru amyana):

Si trebuie facut in powerpoint nu?

| amyana a răspuns (pentru AlexandraBajenaru):

Da