| Desmnvj a întrebat:

Sunt clasa a9 a pe profilul comerț, îmi place cam totul aici, profesorii, colegii, este un profil mai simplu dar descurc destul de bine l, la fizica am luat un 9, la romana 10, la engleza 10 și 8.Problema e ca nu înțeleg matematica mai deloc, mi se pare grea, nu știu ce sa fac, sa ma transfer (mi-e frica ca dacă nu iau bacul la mate) app îmi place ff mult contabilitatea. Ce sa fac? Sa ma transfer la filo? Profesoara mi-a completat foaia cu opțiuni și a trecut ce a vrut ea, de aceea am ajuns aici, dar imi place ca am mulți colegi din generala. Când voi termina cele 12 clase am nevoie de bac neapărat pentru ca vreau sa dau la școala de politie campina. Îmi doresc foarte mult acest lucru.
Dar pe de alta parte nici la filo nu mi-ar fi bine fiindcă urăsc geografia și istoria. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca te simti bine la actualul liceu ramai acolo, parerea mea este ca nu are rost sa te transferi.
Pentru admitere la scoala de agenti de politie poti invata si la actualul profil, important este sa termini liceul, sa obtii diploma de bacalaureat, sa indeplinesti conditiile de a candida si sa reusesti la admitere.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"nu înțeleg matematica mai deloc...îmi place ff mult contabilitatea"

ciudat, cele două cam merg mână in mănă

| Desmnvj explică (pentru sierra1):

Eu ii zic contabilitate dar este pe-acolo pe lângă, la noi în orar scrie M1, la M1 nu facem ce facem la matematica, nu ne întreabă de Viete sau altceva, contează sa știm sa calculam, la asta ma pricep. Eu ma refeream ca nu înțeleg ecuațiile, inecuațiile și tot ce tine de acestea, știu sa calculez 200.000-150.000 nu te gândi ca nu știu, la m1 ne da formule și niște sume pe care sa le adunam și sa le scădem în funcție de formula.

Deci, matematica cu m1 nu prea are niciun rost, înafara de calcule.

| sierra1 a răspuns (pentru Desmnvj):

" Desmnv: știu sa calculez 200.000-150.000"

bravo! S
ă-mi scrii când iți cauți un job la o bancă și mai vezi tu de ce fel de mate ai nevoie

| Desmnvj explică (pentru sierra1):

Bai omule am zis doar ca-mi place, nu am zis ca vreau sa ma angajez pe domeniul asta.

| sierra1 a răspuns:

"Problema e ca nu înțeleg matematica mai deloc...Ce sa fac?"

dacă nu te duce, stai la filo