| gabigabiblue a întrebat:

sunt in anul 2 la liceu. vreau sa incep sa ma pregatesc pentru examenul de admitere la universitatea de medicina si farmacie iasi.mentionez ca voi alege ramura medicina generala. va rog sa im spunet ce carti imi trebuie ce auxiliare. site-uri? va rog ajutati-ma. raspundeti doar daca stiti! happy

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Din pacate, la cum se schimba lucrurile, de azi pe maine, in invatamantul romanesc, in cei aproape trei ani care te despart de admiterea la facultate, mai pot aparea o gramada de schimbari.
Cel mai bine e sa intri, in vara, pe site-ul facultatii respective si sa vezi din ce se da admiterea in 2014. Prea multe schimbari nu pot aparea pana dai tu admitere.
Cat despre specializare, aia se face dupa facultate, asa ca mai ai o gramada de timp sa te hotarasti.

1 răspuns:
| antimulte a răspuns:

Examenul se va da din biologie (anatomie) si chimie/biochimie. Pe site-ul universitatii respective trebuie sa arate o bibliografie/programa din care se va da admiterea. La mine, in Craiova, asa este cel putin.