| ParaDeToamna a întrebat:

Hello TPU. Cati ani de liceu sunt obligatorii in 2024? Ma refer—10 clase sau 12? Sau cum e? Sunt multe siteuri diferite care zic chestii diferite

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Am scris foarte clar: OBLIGATORIU 10 clase!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.198/2023, a invatamantului preuniversitar, citez:
"ART. 13
  (1) Învăţământul obligatoriu cuprinde învăţământul preşcolar, învăţământul primar, învăţământul gimnazial şi învăţământul liceal.
  (4) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), elevii din cadrul filierei tehnologice, care nu optează pentru continuarea studiilor liceale după obţinerea unui certificat de calificare de nivel 3, sunt asimilaţi ca având finalizat învăţământul obligatoriu, fără a obţine o calificare de nivel 4, potrivit dispoziţiilor art. 33 alin. (10)."

| Violleta2022 a răspuns:

Obligatoriu: 10 clase, cu cerificat de completare a lor.
Recomandabil: 12 clase si BAC-ul luat.

| ParaDeToamna explică (pentru Violleta2022):

Deci daca termin a 11a la 18ani, nu pot renunta la studii? E obligatoriu 12 chiar si daca sunt major?

| Violleta2022 a răspuns (pentru ParaDeToamna):

Nu are nici o treaba "majoratul" cu terminarea liceului, nici in clin sau maneca.

Poti face liceul si la 40 de ani daca ai chef, evidnet ca la cursul de zi, doar la seral, dar il poti face cand vrei tu.

| Violleta2022 a răspuns (pentru ParaDeToamna):

Am scris foarte clar: OBLIGATORIU 10 clase!

| StoicAnalysis a răspuns:

12 clase terminate cu sau fara BAC. Sau 10-11 clase terminate la o profesionala.

| LisaJulie a răspuns:

Acum nu stiu daca te mai poti lasa de scoala in clasa a-X-a atat de usor, dupa noile legi ale educatiei aproape toata lumea trebuie sa termine 12 clase

| Mindfulness a răspuns:

12 clase, daca iei și bacul e și mai bine.