| Alinaaa17 a întrebat:

Sunt in clasa a 8a si nu ma pot decide pe ce profil sa merg, matematica si fizica nu-mi plac si as vrea un profil de baza, sa ies ceva bun si frumos mai tarziu, sa se castige bani, mi-as alege profilul Stiinte ale Naturii dar am auzit ca se face si fizica si nu as vrea, stiu ca peste tot se fac cam toate materiile, eu mai mult as vrea sa ies un doctor pediatru. Stiu ca e greu si nu stiu daca am sa pot face fata. Nu invat asa bine incat sa merg pe asa ceva.Va rog dati-mi niste detalii concrete despre acest profil, si va rog sa-mi spuneti daca e bun profilul. Mie media pe 5-8 imi iese 9, 4..si ceva deoarece nu am terminat inca a 8a si nu sunt sigura iar ce nota o sa i-au la examen. Vreau raspuns concret, bine explicat. Multumesc!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
13 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Bun si frumos, a? laughing
du-te la ceva sportiv

| MireeeLa a răspuns:

Eu zic sa mergi la turism pentru ca e o meserie baoasa mai ales daca stii engleza si franceza. Poti sa te faci translator. Daca nu sa te duci sa faci pshihologie si asta e o meserie banoasa dar trebuie sa inveti, dar daca nu iti place biologia si chimia nu prea poti sa o practici. Sper ca te-am ajutat.

| Biu_7672 a răspuns (pentru MireeeLa):

Nu exista profilul " psihologie " straight face
o trimiti la stiinte sociale practic.

| Melinda1219 a răspuns:

Hi!
De ce nu incerci un profil pedagogic?

| MihaelaMihaa a răspuns:

Buna! Profilul matematica-informatica(de aici poti deveni orice doresti..in principal) este cel mai bun, dar daca tie nu iti place si crezi ca nu vei face fata nu este nici o problema. Daca matematica si fizica nu iti place poti merge la filologie(filo) aici nu vei face matematica decat pe clasa a 9a (si a 10-a parca) si nu vei da bacul din matematica.Este un profil bun, cei drept vei face mai multa istorie si engleza(engleza care sigur iti va ajuta). Acum depinde si de tine, depinde de ce iti place tie sa faci.Multa bafta la examene!

| Biu_7672 a răspuns:

Deci... la stiintele naturii faci biologie, chimie, fizica si matematica ( e destul de greu, am prieteni acolo ).
La mate - info / mate-fizica vad ca nu vrei ca nu te pricepi.
Sa te lamuresc. " sa iesi " ceva din liceu trebuie sa te duci la liceu practic ( mate-info, mate-fizica, sportiv, alimentara etc )
La liceele teoretice ( stiintele naturii, filologie, stiinte sociale ) iesi cu diploma de bac si atat, mai departe continui cu facultatea si de acolo ai specializare.
La filo nu iti recomand sa te duci fiindca iesi un amarat de profesor sau translator ( si acolo trebuie sa mai faci sc acreditata... ) + ca o sa faci referate / rezumate / esee de te doare capu' si nu cred ca iti convine sa citesti in masina/metrou/tranvai.
La stiintele naturii nu stiu ce sa zic ..trebuie sa te gandesti foarte bine.
ar mai fi o optiune la stiinte sociale ( unde o sa dau eu )... nu faci multe ore de mate/fizica/chimie/biologie, faci esentialul stii? thinking adica lejer.
in schimb faci istorie, geografie, romana, civica, limbi straine...
se bazeaza pe uman in mare. mi se pare profitabil, dupa liceu poti sa mergi la fac de litere, la drept, ASE sau alte facultati ( umane, nu reale ->numere )
sper ca te-am ajutat cat de cat.
multa bafta la examen sa te ajute Dumnezeu, si eu o sa ma nevoie!
funda? big grin

| Alinaaa17 explică (pentru Biu_7672):

Chiar nu stiu. daca dau la stiinte sociale ce pot iesi? Iti multumesc! Mult succes si tie la examene. sa iei note bune. daca se poate 10! Sa te ajute Dumnezeu!

| Biu_7672 a răspuns (pentru Alinaaa17):

La mate daca iau 6 as pupa si un caine
rolling on the floor)

Pai eu am rude in justitie si am inceput sa citesc in domeniu, imi place.

dupa ce termini profilul stiinte sociale poti continua la Drept si iesi avocat si mai departe functiile din domeniu.
poti sa dai la fac de psihologie, sa devii psiholog sau profesor.
ai multe optiuni.
stiintele sociale -> cel mai rentabil profil de pe partea umana a liceelor, iar la real, clar mate info sau stiintele naturii.
chiar iti recomand sa intrii aici.
scuze ca te intreb, esti din Bucuresti? as putea sa iti recomand licee, eu stau in buc big grin

vroiam eu funda aia laughing)

| Alinaaa17 explică (pentru Biu_7672):

Chiar meritai funda. Cu alta ocazie am sa ti-o dau. Chiar o meriti! Mult succes! A si. nu sunt din Bucuresti.

| Alinaaa17 explică (pentru Alinaaa17):

Cate ore de mate si fizica se fac?

| Biu_7672 a răspuns (pentru Alinaaa17):

Multumesc frumos :*, iti doresc multa bafta oricum. doamne-ajuta sa terminam mai repede...

| Nevastuic a răspuns:

Nu trebuie sa intrebi pe nimeni. Invata ce iti place tie.Incearca ce ti se potriveste. Funda, daca te-am ajutat.