| 1234sttt a întrebat:

Sunt in clasa a XI-a si as vrea sa dau la Academia de Politie din Bucuresti. Nu stiu prea multe informatii despre modul in care trebuie sa invat istoria..si mi-ar fi foarte folositor daca m-ati putea ajuta cu ce anume ar trebui sa invat si de ce materiale am nevoie (culegeri, manuale). Multumesc! M-ar interesa cat mai multe detalii...

4 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Poti vedea aici subiectele care s-au dat la examenele din anii trecuti, poate te ajuta sa te orientezi http://www.academiadepolitie.ro/root/studii/admitere/subiecte/subiecte.html
Daca nu stiai, aici poti vedea, incepand cu pag. 24, bibliografia pentru istorie, unde scrie exact ce capitole trebuie sa inveti si din ce manuale http://www.academiadepolitie.ro/......ificat.pdf
Succes!

| fuzzer a răspuns:

Examenul de admitere cuprinde niste probe eliminatoriisickprobe sportive
si testul psihologic, restul cerintelor le poti gasi pe un site al unei academii.
Proba scrisa o vei sustine dintr-o limba straina la alegere: engleza, franceza, germana etc
Romana, si istorie, in special istoria romanilor, de la formare si pana-n prezent.