| Amelia_2902 a întrebat:

Buna toata lumea! Am si eu o intrebare pentru cei care au sustinut proba la romana la Evaluarea Nationala, in fraza "ceea ce ma jeneaza este dificultatea rasfoirii" ati luat propozitia subordonata subiectiva sau predicativa? Vad ca e mare dilema si printe profesorii de romana... sad

9 răspunsuri:
| DSabb a răspuns:

Subiectiva asa a zis si profa mea

| AndreeaSt97 a răspuns:

E subiectiva, ca am intrebat-o si noi pe profa de romana

| Amelia_2902 explică (pentru AndreeaSt97):

Pai si eu am intrebat-o si a zis ca e predicativa... In fine, e ciudat oricum laughing

| yaquzo a răspuns:

Daca citesti propozitia invers: dificultatea rasfoirii este ceea ce ma jeneaza. Dupa ce faci impartirea vei vedea ca subordonata este predicativa asa-i corect nu ca,, dificultatea ma jeneaza''.Asa a spus profesoara noastra de limba romana.

| Amelia_2902 explică (pentru yaquzo):

Sunt de acord cu tine ca si eu tot predicativa am luat. Dar am inteles ca unii profesori zic ca e subiectiva pentru ca atunci cand o contragi " ceea ce ma jeneaza" se transforma in "jena" care e subiect si dificultatea rostirii este nume predicativ pentru ca arata insusirea subiectului, adica a jenei. Eeee... acum depinde cum au considerat cei care au facut subiectele, ca ambele variante par corecte... crying

| bubblex a răspuns (pentru yaquzo):

Exact asa m-am gandit si eu si mi-a iesit predicativa!
Ehh, ramane sa vedem baremul. happy

| yaquzo a răspuns (pentru Amelia_2902):

Verbul a fi din ''este dificultatea'' nu este la un mod impersonal ca de exemplu
era sa cazi din pom sau vreo expresie impersonala

| youcon a răspuns:

Subiectivabig grin

| Lithium6941 a răspuns:

Eu am optat pentru B.predicativa. Avand in vedere ca parerile sunt impartite si in randul profesorilor, consider ca exercitiul este nepotrivit pentru aceasta testare. Prin urmare:
http://www.petitieonline.com/......iunie_2012
Petitia incearca sa obtina punctarea ambelor variante (si predicativa si subiectiva) ca fiind corecte.