| Erin28 a întrebat:

Buna TPU!
1) Ati auzit ceva de competentele sustinute in cadrul examenului de bacalaureat? Ca va spun profesorii vostri: anul acesta vor avea loc sau nu? Stiu ca nu a aparut inca un comunicat oficial in acest sens,(este doar programul dupa care se vor sustine, precum si anul trecut a existat un program, insa nu au avut loc atunci). Profesorii de la clasa mea spun ca oricum sunt inutile si nu facem nimic in acest sens. Eu as spera sa nu aiba loc, intrucat, in acele zile, pot repeta la o materie ca sa imi aminteac detaliile necesare.
2)Credeti ca vom intra iar online? Proful de istorie de la clasa mea spune ca este posibil, asa s-ar vorbi pe la Inspectoratele Scolare.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

1 a - da
1 b - da
2 - nici dreak nu știe

| Nirvanaaa a răspuns:

2) da, posibil sa intrați in online.
1) probele de competente sunt foarte ușoare, nici nu e nevoie sa înveți pentru ele. Termini repede și gândește-te ca in comisie e sigur și proful tău de la clasa. Și profesorii sunt din liceul tău toți. E foarte ușor și nici nu ești stresat.

| Erin28 explică (pentru Nirvanaaa):

Stiu, numai ca eu, de exemplu, cand am dat teza la istorie, am repetat foarte multa materie in trezi zile, iar aceste zile de competente ar putea fi folosite pentru recapirulat( stiu ca nu se face cine stie ce in acele zile, numai ca este ceva in plus ce poate fi fructificat pentru altceva).
Multumesc!

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Erin28):

Eu când am dat bacul nu m-au ajutat cu nimic zilele astea. O sa repeți poate dar nu tot 100%. Dacă ai invatat pe parcursul anilor in liceu îți va fi ușor și la bac. Doar repeta conștiincios sa se fixeze acolo materia și aia e. Nu te stresa ca e cel mai mare inamic când scrii o lucrare. Poți sa stii, dar sa te pierzi. Du-te acolo cu ideea ca stii chiar dacă ți se pare tie ca nu ai invatat tot și va fi bine. Iar competentele nu țin mult (noi le-am dat și dimineața) ai timp sa ajungi acasa și sa repeți, nu e o zi pierdută. happy

| Erin28 explică (pentru Nirvanaaa):

Multumesc!
Eu invat, numai ca mi se pare ca nu voi avea timp, oricat de multe sacrificii as face. Acum, de exemplu, m-am pus sa repet eseurile de la inceputul claselor precedente de liceu- pentru romana-.

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Erin28):

Atat timp cât înveți e in regula (tu chiar te-ai apucat din timp, ceea ce e bine). Probabil pana in ultima zi vei avea impresia ca nu stii tot, ca dacă mai aveai puțin timp mai puteai face ceva. happy va fi bine. Mult succes!