| Fionix a întrebat:

Buna TPU am 12ani si stiu ca sunt inca tanara dar ma gandesc la viitor si va cer opinia la intrebarea "la ce liceu sa ma duc" pt ca eu as vrea ori la arte ori la cel de muzica

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Liceele de artă includ mai multe profiluri: muzică, arte plastice, coregrafie, teatru și probabil, mai nou, și design.

| darrio2007 a răspuns:

Esti inca un copil, mai bine zis.Te duci ori la arte ori la muzica.Nu avem de unde sti ce iti place tie cel mai mult.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pentru a te putea înscrie la un Liceu de Muzică sau de Arte, trebuie să ai medie de trecere ( minim 5 - media de admitere ) şi TREBUIE să dai probe eliminatorii ( vocaţionale )!
Media finală a celor admişi depinde şi de concurenţă...

Trebuie să dai Evaluarea Naţională normală ( Română + Matematică ) şi, în plus, TREBUIE să dai ( în luna mai 2016 ) Probele de aptitudini pentru "vocaţional" ( muzică/arte ) - vezi detalii despre probele de aptitudini în Anexa nr. 3 la ordinul M.E.N. nr. 4432/29.08.2014 de la linkul :
http://www.isjbraila.ro/......I_2015.pdf

Toate cele bune!

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a urma cursurile unui liceu de muzica si arte plastice trebuie sa ai minime aptitudini muzicale sau inclinatii artistice spre pictura si/sau desen, ceramica sau design.