| D0zzz a întrebat:

TPU! Am cateva nelamuriri. Deci, anul acesta ma voi duce la liceu, si invat acum pentru examene. Intentionez sa merg pe profil bilingv. Daca sa zicem, nu intru la liceul la care vreau acum, dar intru la urmatorul de pe lista de optiuni, se poate sa ma mut din semestrul 2 sau chiar dinainte de a incepe scoala la liceul la care vreau initial? Conteaza media de admitere daca ma transfer? Si cand ma pot transfera cu exactitate? Apropo, examenele de romana si matematica sunt grele? happy Funda.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Te poti transfera daca:
1. pana cel tarziu in 30 mai 2012 te-ai inscris si ai sustinut in perioada 31mai-2 iunie 2012 proba de verificare a cunostintelor de limba moderna necesara admiterii la un liceu cu program bilingv.
2. liceul cu program bilingv nu si-a completat locurile disponibile cum este situatia retragerii unor candidati admisi

P.S. ceea ce trebuie sa faci acum urgent este sa te inscrii la probele de verificare a cunostintelor de limba moderna --- este o conditie de care depinde un eventual transfer! Vezi aici calendarul admiterii ---citeste partea: "Probele de verificare a cunostintelor de limba moderna sau materna " de aici http://www.adevarul.ro/......45054.html

5 răspunsuri:
| crackcrack a răspuns:

Si eu sunt in clasa a 8a. Din cate am inteles te poti transfera abia in clasa a 10 sau daca au mai ramas locuri libere la prima optiune poate ai vreo sansa. Oricum trebuie sa ai medie mare si cat mai apropiata. Examenele nu sunt asa grele daca ai invatat in 5-8 si esti atent pe moment poti lua o nota mare. Succes!
FUNDA pls?

| anononon a răspuns:

Examenele sunt de nivel mediu.sunt clasa a noua, invat bine, la romana am luat 9.60, iar la mate 8.60(pot spune ca la mate au cam sarit de nivelul mediu-a fost greut), dar in general sunt usurele subiectele, in sensul in care fiecare idiot poate sa scrie ceva la ele. poti sa te muti din cate am observat chiar si din primul semestru.(prefer sa nu vorbesc pentru ca ne le prea am cu astea)cel mai bine ar fi sa vorbesti cu un profesor. pune-te pe invatat teoria la mate.succes.

| anayyd_3146 a răspuns:

Nu, nu te poti transfera inainte de incepere anului scolar decat daca esti vreun caz special ( adica sa ai un frate/ sora geamana, si el/ea sa intre la prima optiune, si tu sa intri in alt liceu de exemplu :d. Doar in cazul acesta te poti transfera inaintea inceperii anului scolar ). Din semestrul al doilea ai putea avea sanse, dar trebuie sa ai medie foarte mare(peste 9.70). Da, conteaza media de admitere happy. De obicei te poti transfera dupa un an, dar daca nu intri la prima optiune eu zic ca ar trebui sa incercci sa te transferi din primul semestru. Trebuie sa vorbesti cu directorii ambelor licee. Eu asa stiam happy. Examenele nu sunt grele daca inveti happy. Succes :*! Sa ai bafta la examen si sa intri unde vrei tu! >big grin

| PsychoGirl a răspuns:

Dupa primul semestru poti deja sa te transferi fara probleme...La inceputul anului scolar e cam greu, trebuie sa se retraga altii...
Media de admitere n-ar trebui sa conteze, normal ar fi sa dai doar diferentele si atat, dar cine stie cum va fi atunci...
Examenul la romana nu va fi greu cu siguranta, insa tin minte ca mie nu prea mi-a placut matematica in a 9-a...
Trage tare la examene sa nu fii nevoit/a sa dai diferente mai incolo.
O zi buna.

| Smith_Alecsandra_1997 a răspuns:

Păi, dacă nu intri la liceul dorit. da, se poate să te muţi din semestrul 2. Nu ştiu exact dacă media de admitere contează.
Examenele nu prea sunt grele, aşa mi s-a spus, pentru că şi eu voi da examenele. happy
Sper că ţi-am fost de ajutor, pupicii :*