| alexandramara a întrebat:

Am citit mai demult o carte dar nu mai stiu cum se numeste dar am sa va povestesc cat imi aduc aminte:stiu ca era un om foarte zgarcit care traia singur si isi numara mereu banii, el era atat de zgarcit incat i-a taiat coada pisicii deoarece iesea din casa si astfel se risipea caldura din casa iar el abia isi lua cate un lemn sa puna pe foc deoarece isi strangea bani. Daca stiti cum se numeste cartea si cine este autorul va rog sa imi spuneti.

Răspuns Câştigător
| ladyalexan a răspuns:

Cred ca vorbesti de Hagi Tudose de Barbu Stefanescu Delavrancea...cel care se ducea in piata si gusta din fiecare marfa ca sa se sature bine si sa nu dea bani, nu? daca asta este povestea, ai titlul mai sus.Credea ca banii sunt singurii care aduc iubirea dar de fapt, fiindca era singur, asta era singura lui alinare...trist!

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

În mod cert este vorba de „Hagi Tudo se", de Barbu Ștefănescu - Delavrancea.

| DanielVălean a răspuns:

Nu e cumva Hagi Tudose de Barbu Ștefănescu-Delavrancea? Asa cred eu