| ioanaiacob a întrebat:

Am nevoi URGENTA de un model de cerere pentru bursa. Sunt in clasa a9a semestrul 1 si vreau sa primesc bursa pe semestrul 2 clasa a8a si nu stiu cum sa formez crerea big grin FUNDA

11 răspunsuri:
| eXtreme21 a răspuns:

Cererea de bursa se ridica de la secretariatul liceului, nu trebuie sa o scrii tu. Trebuie doar sa o completezi cu datele tale. Iti faci un dosar la care adaugi si celelalte acte necesare. Sper ca am putut sa te ajut.

| ioanaiacob explică (pentru eXtreme21):

Aici nu se face asa, dar iti multumesc ca ti-ai zis parerea big grin

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai cum să întocmeşti/depui ( acum ) Cerere pentru bursă "pe semestrul 2 clasa a 8-a"!

Bursa NU se acordă retroactiv!
Trebuia să depui Cererea de bursă anul trecut ( când erai în clasa a 8-a ).

Acum, cel mult ( eventual ), vei putea primi bursă pe clasa a 9-a.

Vezi Metodologia la linkul :
http://www.tpu.ro/educatie/la-ce-se-da-teza-la-profilul-filologie/#13265056

Toate cele bune.

| ioanaiacob explică (pentru bursuc001):

Nu neaparat.La scolile si liceele de aici asa se face happy

| bursuc001 a răspuns (pentru ioanaiacob):

Acestea sunt condiţiile/regulile din România!

N-ai precizat de unde eşti...
Probabil că eşti din Republica Moldova şi, probabil, acolo sunt alte reguli happy

O zi frumoasă.

| ioanaiacob explică (pentru bursuc001):

Sunt din Piatra Neamt laughing

| bursuc001 a răspuns (pentru ioanaiacob):

În acest caz, este VALABIL ceea ce ţi-am spus iniţial!

| ioanaiacob explică (pentru bursuc001):

Ok, in fine
Faptul este consumat big grin
Deja am depus cererea si mi-a acceptat-o deci o sa primesc bursa big grin big grin big grin

| bursuc001 a răspuns (pentru ioanaiacob):

În acest caz, cel mai probabil, este vorba de bursa aferentă clasei a 9-a ( pe anul şcolar în curs ) - NU retroactiv :)

De asemenea, NU ai precizat despre ce tip de bursă era vorba...
Dacă era vorba de o bursă de performanţă sau de o bursă de merit ( datorată calificării la olimpiade/concursuri ), atunci acestea se acordă pentru semestrul/anul anterior ( respectiv pentru clasa a 8-a ) - vezi Art. 6 & 8 din Metodologie...

Vezi Metodologia de la linkul ( sus am indicat un link greşit :( ) :
http://www.isj.gl.edu.ro/......0ELEVI.pdf

O seară frumoasă.

| ioanaiacob explică (pentru bursuc001):

Aici ai dreptate big grin
Era vorba de o bursa de merit happy
Vina mea big grin
Paa

| bursuc001 a răspuns (pentru ioanaiacob):

happy