| KidDaCuOcHiAlBaStRi a întrebat:

Buna TPU am nevoie de ajutor! Ptr elementul Z=20 care este configuratia electronica, si nr de orbitali cum imi pot da seama va multumesc!:**

Răspuns Câştigător
| mrclaust a răspuns:

1s2/2s2 2p6/3s2 3p6/4s2.....in total sunt 10 orbitali ( 4 de tip s si 6 de tip p)...intr-un subtrat pot fi maxim 1 orbital de tip s, 3 orbitali de tip p, 5 orbitali de tip d si 7 orbitali de tip f

2 răspunsuri:
| JustLife a răspuns:

Sal, Z=20, e in grupa a VIII si perioada a 4 a, faza cu nr de orbitali numai stiu thinking, pa pa!

| MytzaMy a răspuns:

Uite te ajut eu:

1s2,2s2,sp6,3s2,sp6,4s2.Funda?