| KidDaCuOcHiAlBaStRi a întrebat:

Care este configuratia electronica pentru Z=30, Z=40,Z=50,.Z=60 SI NUMARUL DE ORBITALI VA MULTUMESC :**!

Răspuns Câştigător
| Myhn3aOfficial a răspuns:

1s2 2s2 2p6 3s2 3p6... si tot asa. vezi ca cifrele de la final sunt exponenti si continui sirul asta pana cand exponentii iti dau numarul atomic Z. Daca nu sti sa continui sirul uitate in carte sau undeva. Asa orbitalii, substatul de timp S are 1 orbital cel de tip P are 3 orbitali cel de tip D are 5 si cel de tip F are 7 orbitali. Fiecare orbital poate avea maxim 2 electroni. Sper ca te-am ajutat BAFTA! funda?

1 răspuns:
| JustLife a răspuns:

Buna, Z=30, grupa a XII, perioada a X a, nr de orbitali 32, Z=40, grupa a 10a, perioada a IV a, nr de orbitali 0, Z=50, grupa a 14 a, perioada a 10, nr de orbitali 0, Z=60, grupa a 14 a, perioada a 4 a, nr de orbitali 0, pa pa