| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de putin ajutor,mai exact de cateva idei! In luna noiembrie am o tema numita "Educatia in Renastere" la Istoria Pedagogiei Romanesti pe care va trebui sa o sustin in fata colegilor si a profesorului! Tot ce ma intereseaza, daca ma puteti ajuta e cum sa captivez atentia lor.Altii au facut rebusuri legat de tema lor,altii au facut pliante,altii au facut in power point,iar altii au memorat si au spus ca pe o poezie! Trebuie sa ma incadrez in timp si sa nu depasesc o jumatate de ora! Am nevoie doar de sfaturi! Daca ati avea o asemenea tema cum ati proceda? Cum ati captiva atentia lor,prin ce anume? Va multumesc anticipat si va rog sa evitati cat puteti raspunsurile rautacioase si neargumentate! Desigur ca voi da funda celui mai frumos raspuns, nu vreau ceva complicat!

Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Faci o prezentare power point. Încearcă să vorbești cursiv și așa să fii stăpână pe tine când o să începi să vorbești. Gesticulează. Poți să mai faci o glumă dacă reușești să ști cum s-o potrivești în funcție de context. Dar aici e foarte greu pentru un începtăr student. Nu ai experiența necesară.
Este important lucrul acesta. La facultate mulți profesori se fac foarte plăcuți folosind glume cu toate că materia X este foarte grea. Trebuie să fii de asemenea deschisă să zâmbești să nu te încrunți.
Faci schematic în power point nu încarci slide-urile cu text mult și trebuie să reții să vorbești pe subiect după ce schimbi slide-ul să prezinți în parte să explici.
Așa am făcut și eu înainte când eram student. În modul acesta prezenteam la unele materii. Eventual să ai imagini în power point.
Dacă nu vrei prezentare pe slide-uri. Trebuie să înveți ce ai de susținut să gesticulezi să explici frumos privind la toată sala în ansamblu.
Varianta 3 este să citești direct de pe foi sau să faci o sinteză un rezumat al lucrării tale în 3, 4 pagini.
Mult succes îți doresc să îți iasă foarte bine!

| anonim_4396 explică (pentru Anonimuserr):

Multumesc tare mult pentru raspunsul tau! Toate variantele sunt foarte bune si sunt de ajutor!

| Anonimuserr a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu mare drag dacă te-am putut ajuta! kiss

| corolav a răspuns (pentru Anonimuserr):

Corect se scrie „să fii " ( cu doi de „i"). De două ori ai făcut aceeași greșeală. Conjunctivul prezent, pers. a II-a, singular, de la „a fi"
„Un rezumat al" ( și nu „a"). Posesorul ( „rezumat" este masculin, la singular) și nu feminin.
Mai ai și alte greșeli.
Ar reieși că ești student.
După cum scrii românește nu se prea cunoaște.

20 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

TPU nu este site pentru temele voastre, stiai?

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu am cerut tema facuta, tema o fac eu.Am rugat doar cum pot sa captivez atentia! Adica prin jocuri sau altceva! Eu cred ca e cu totul diferit!

| GabrielStn a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

A cerut doar o parere, sa vada cum poate capta atentia celorlalti in respectiva situatie, nu a cerut nimanui sa ii scrie sau sa o ajute cu materialele necesare.

| anonim_4396 explică (pentru GabrielStn):

Multumesc pentru interventie GabrielStn! Se pare ca cei care citesc intrebarea de la inceput pana la sfarsit, inteleg ceea ce am vrut sa spun!happy

| GabrielStn a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi place sa fiu corect, apreciez oamenii buni. Asta e un site pe care ar trebui sa ne ajutam cu idei si informatii, nu sa ne reprosam ca ne facem temele aici ( macar de ar fi fost vorba despre facut teme ). Nu-l condam nici pe colegul care ti-a raspuns in felul acesta, poate a citit intrebarea in graba si nu a fost atent la detalii. Legat de prezentare, o poti face in powerpoint, dar fara a incarca slide-urile cu foarte multe informatii ( simplu si la obiect ) la care sa adaugi niste imagini sugestive. Atunci cand vorbesti, mai poti adauga anumite lucruri care nu apar in prezentare, spre exemplu: in prezentare scrii niste chestii gen " stiati ca? " iar tu cand vorbesti poti spune niste lucruri putin mai complexe. Colegii oricum vor fi atenti la prezentari, iar profesorii la modul in care vorbesti. Iti doresc multa bafta!

| Anonimuserr a răspuns (pentru GabrielStn):

Offtopic! îmi cer scuze.
Da bine zis, că tot ai deschis vorba. Este foarte important să ajutăm, nu să criticăm pe alții pentru că nu acesta este scopul până la urma urmei de a oferi ajutor și a-l recepționa. Trebuie să ne ajutăm prin răspunsurile noastre, ideile noastre cum puntem noi mai bine. Se pare că mulți nu își văd gunoiul din ochii lor. Sau mai bine zis "râde ciob de oală spartă". Dacă îi iei la puricat le găsești defecte la foarte mulți. Nu e și cazul tău. Cine se simte cu musca pe căciulă pe aici.să se simtă. Fiecare pasăre pe limba ei piere. Este un proverb de-a dreptul frumos. Oferi răutate, critică primești la fel, oferi bunătate primești bunătate.

| GabrielStn a răspuns (pentru Anonimuserr):

Intr-adevar este offtopic, dar obisnuiesc sa le atrag atentia celorlalti pentru a vedea ce au facut ( eu fiind o persoana neutra in aceste discutii, fara a tine parte unuia sau celuilalt ). De ce le atrag atentia? Raspunsurile sunt foarte simple:
- vreau ca ceilalti sa vada faptul ca aici este un site/forum in care ne ajutam. Sunt persoane care au gasit rezolvarea la probleme serioase datorita raspunsurilor primite aici. Sunt altii care raspund pur si simplu in bataie de joc ( nu imi place sa vad raspunsuri de genu' ).
- le atrag atentia din cauza modului in care scriu. Nimanui nu ii place sa stea si sa descifrezece ce ai scris tu cu "k", "y" sau nu stiu ce fel de prescurtari. Chiar daca suntem in mediul virtual, consider ca respectul si corectitudinea trebuie sa fie si ele prezente.
-le atrag atentia celor care indeamna la lucruri ilegale, fara sens, sau chiar celor care raspund in necunostiinta de cauza.
Nu stiu parerea celorlalti despre mine, dar eu unul incerc sa fiu cat mai corect si raspund in situatiile in care sunt sigur de ceea ce spun. Inca un lucru despre care pot spune ca ma caracterizeaza este urmatoare idee: Daca vrei sa schimbi ceva, schimba-te intai pe tine.

| Anonimuserr a răspuns (pentru GabrielStn):

Sunt cu totul de acord cu tine. Trebuie scris corect fără,, k",, sh",, dc", etc. Unde mai pui că se trezește câte unu sau una să dea lecții de gramatică așa fără rost. Aici nu se scriu lucrări de diplomă, licență, master sau doctorate. Dacă aș vrea să scriu un doctorat atunci mi-aș concentra toată atenția către ceea ce vreau să fac și pe lucrarea respectivă. Dar cum unii n-au ce face și se bagă și ei în seamnă așa fără rost... N-am ce să mai zic. Dar când n-ai ce fce cauți nod în papură și ești invidios pe alții. Ce lume ciudată și lipsită de orice moralitate și bun simți. Dar pe ei îi avem cu ei defilăm (din păcate). Da bine zis - Să te schimbi pe tine mai întâi și eu aș completa cu încă ceva, să îl schimbi și pe cel de lângă tine, pe aproapele tău. Cel puțin așa spunea scriitorul renumit american de secol XX Charles Bukowski.

| GabrielStn a răspuns (pentru Anonimuserr):

Din pacate, aceasta este mentalitatea romanului. Vrea sa arate ca este superior si face pe grozavu', dar el da in gropi. Este adevarat ca nici eu nu scriu cu diacritice, dar nu folosesc nici prescurtari fara rost. Pentru cei care cred ca fac referire la vreun utilizator anume al acestui forum, vreau sa le transmit ca se inseala. Vorbesc la modul general si incerc sa tratez situatia ca atare, pentru a reduce problemele mai sus prezentate. Sper ca pana la urma ne vom moderniza si noi ( romanii ) si vom pune capat acestor probleme care nu ar trebui sa fie intampinate in anul 2015.

| anonim_4396 explică (pentru GabrielStn):

Ai dreptate, poate celalalt user nu a citit pana la sfarsit asa ca sa nu-l condamnam asa cum ai spus si tu! Iti multumesc mult pentru raspuns!

| GabrielStn a răspuns (pentru anonim_4396):

Bafta la prezentare!

| anonim_4396 explică (pentru GabrielStn):

Multumesc tare mult!happy

| Sociomaniac a răspuns:

Dupa mine cea mai buna metoda de la capta atentia si sa fi eficienta e prin power point pentru ca na, mai pui o poza una alta, sti tu laughing acum depinde si cum prezinti power pointu, daca o sa fie dezordonat... slabe sanse sa le captezi atentie. Sper ca te-am ajutat

| anonim_4396 explică (pentru Sociomaniac):

Multumesc! Nu o sa fac slide-uri incarcate, ceva scurt si la obiect ca sa poata retine ceilalti fiindca va trebui sa pun intrebari celorlati fara sa aiba power point-ul" la vedere". Vreau ca toti sa interactioneze cu mine si sa inteleaga in primul rand ce prezint! Ar fi suficient doar power point-ul sau sa mai adaug si altceva care sa faca atmosfera placuta? Gen mici citate care pot fi dezbatute usor?happy

| Sociomaniac a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca power pointul ar fi suficient, nu trebuie chestii complicate, este exact cum ai spus si tu "scurt si la obiect". Mult succes la proiect!

| anonim_4396 explică (pentru Sociomaniac):

Multumesc!happy

| Sociomaniac a răspuns (pentru anonim_4396):

Cresti mare! :*