| hjjgtyghytrteryuioplkjungjikt a întrebat:

Am nevoie urgenta sa-mi explicati ceva, cine stie. Am invatat la scoala, la franceza cuvintele alea a cu accent si fara, ou cu accent si fara, la cu accent si fara etc. Cine mi le mai poate explica? Cand se folosesc si daca e nevoie de un anumit context pentru a se flolosi, formele lor. Multumesc mult! Funda celei mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| Erick1 a răspuns:

E simplu.
A fara accent il folosesti cand este forma conjugata la persoana a treia singular, prezent, a verbului "avoir". Deci "il/elle a" - el/ea are. A cu accent (À) este echivalentul prepozitiei "la" in romana. Je vais à Paris (Eu merg "la" Paris). Nu se foloseste mereu in acelasi context ca si in romana, in franceza e folosit in special pentru a arata o directie, a indica un spatiu, dar si dupa anumite verbe "apprendre + à + vb" (a invata sa faci ceva).
Ou fara accent inseamna "sau". Ou cu accent (où) inseamna "unde".
La fara accent este articolul hotarat feminin ce sta inaintea substantivelor. La femme - femeia, la ville - orasul, la vie - viata. La cu accent (là), inseamna "acolo". "Il n'est pas ici, il est là" = El nu este aici, el este acolo.
Ah, era sa uit. Exista o singura exceptie la A cu accent (à), in cuvantul "déjà".

1 răspuns: