| SapLla a întrebat:

Buna tpu.Am o intrebare.Din cate stiu eu daca faci liceul militar si nu vrei sa continuii pe profil militar (ori te duci in armata ori la academie) trebuie sa platestii liceul.Se poate,sa zicem ca termin liceul dar nu ma duc in armata romana si in cea americana, tot trebuie sa platesc?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se platesc, nici liceul militar si nici Academia Militara fiind gratuite pentru cetatenii Romaniei.

In armata americana este imposibil sa ajungi, tu fiind cetatean roman, care traiesti in Romania.

| sierra1 a răspuns:

"daca faci liceul militar si nu vrei sa continuii pe profil militar [în țară desigur]...trebuie sa platestii liceul"

corect spus!

| doctorandus a răspuns:

Dom'le nu stiu cum e cu liceul militar. In principiu, liceele din Romania sunt invatamant gratuit daca ai cel mult 18 ani.

| Standt a răspuns:

Platesti studiile, echipamentul, cazarea si masa, tot ce ai primit de la armata pe timpul liceului.
Da, tot trebuie sa platesti daca nu faci serviciul in armata in tara. Cativa ani, nu mai stiu cat.
Chiar crezi ca te primesc americanii direct de pe bancile scolii? Am un vecin care deja lucra in armata si tot a dat tot felul de examene, recomandari de la superiori, etc, ca sa mearga in armata americana.

| SapLla explică:

Ci in*