| veriss a întrebat:

Buna TpU. am o mare problema. azi am chiulit de la ora de romana pentru ca nu imi facusem tema si ne amenintase cu un 2. in timpul orei a venit directorul in clasa si ne-a trecut pe o foaie pe cei absenti si a zis ca am dat de belea si ca maine o sa vina la ora si a pus-o pe prof sa ne asculte din tot ce am facut pana acum. mie foarte frica si nu stiu ce sa fac? ce scuza sa spun, sau sa nu ma duc maine la scoala?

Răspuns Câştigător
| NoNameJunior a răspuns:

Buna! nu trebuia sa lipsesti.si trebuia sa iti faci tema.acum,cel mai bine ar fi sa inveti pentru maine.dar sa inveti, nu:gata ai deschis cartea, ai citit un titlu si gata ai invatat! nu! inveti bine.si ii spui maine profesoarei:
-Doamna profesoara, ma scuzati dar eu nu mi-am facut tema la limba romana si am chiulit de la ora ca sa nu va uitati in caietul meu.imi cer mii de scuze! nu am vrut.acum imi pare foarte rau de ce am facut.si daca o sa ma ascultati, bine.eu am invatat si va spun sincer ca o sa stiu sa raspund.
chiar daca nu iti prea vine sa spui lucrul asta, trebuie.Multa bafta la scoala!

6 răspunsuri:
| AnnAnne a răspuns:

Sfatul meu e sa nu lipsesti.De ce? Pentru ca ai lipsit azi, lipsesti maine, lipsesti poimaine...lipsesti o saptamana si tot nu-ti vine sa te duci la ora, ca tot ti-e frica.Nu face asa ceva.
Cel mai bine ar fi sa faci rost de o scutire(dar si sa inveti, pentru ca profesoara ta s-ar putea sa nu fie impresionata doar cu atat), sau sa suporti consecintele invatand.Totusi, relaxeaza-te, vor fi momente de genul asta mereu pe parcursul gimnaziului si liceului, si peste cativa ani nici nu o sa-ti vina sa crezi cat de frica iti era.Asta e, se mai intampla si de astea.Sa nu mai chiulesti decat la profii care nu sunt severi.Succes mult!

| IMC90 a răspuns:

O sa-ti dau 2 variante :

Varianta 1 : inveti lectia de zi (ca nu ai cumn sa inveti toata materia) si iti ceri scuze ca ai lipsit (daca ai lipsit doar de la ora de romana). Ideal ar fi fost sa lipsesti toata ziua, ca atunci nu mai avea ce sa comenteze...

2) Nu te duci vreo 2-3 saptamani la romana pana uita (dar nu incurajez asa ceva) insa mi-am facut datoria sa-ti dau ideeile mele.

| DoReMi a răspuns:

Trebuie sa mergi la scoala! Asa poti intra intr-o incurcatura mai mare! Le poti spune parintilor tai sa faca o scutire pentru ora de romana sau invata bine lectiile...

| MicrOfoN a răspuns:

Asa nu este o problemalaughing. parerea mea este.nu te duci nici maine la scoala si atunci cand te duci spui ca ti-a fost rau de tot si nu ai putut sa vi. Daca poti ar fi bine sa faci rost si de o scutire.dar trebuie sa te prefaci bine si sa fi credula

| AnnAnne a răspuns (pentru MicrOfoN):

"credula" inseamna a fi atat de naiv incat crezi totul. Poate voiai sa spui convingatoare?

| MicrOfoN a răspuns (pentru AnnAnne):

Da