| byankaaaa a întrebat:

Bună, TPU. Am o mare problemă. Peste putin va incepe primul an de liceu, profilul pe care l-am ales a fost economicul, din pacate. Ce sa fac daca nu stiu deloc limba engleza? vorbesc serios chiar nu stiu nimic! Ce pot face? am incercat cursuri dar nimic, meditatiile sunt prea scumpe si uneori nu am timp avand si naveta si toate cele! FUNDA pentru cel mai bun sfat, de care acum, chiar am mare nevoie

Răspuns Câştigător
| kornelus a răspuns:

Salutare Bianca!
Nu este nici o problema daca nu cunosti limba engleza,cu siguranta v-a mai fi si alti colegi/colege care nu cunosc nici ei.
Si chiar si asa daca prin absurd vei fi sigura poti ca sa te uiti la filme,desene animate in limba engleza,sau carti de copii mici in limba engleza(alfabet,numere,etc)
Este foarte important ca sa ai baza(sa stii alfabetul,sa numeri,sa te prezinti)
Iar dupa ce esti de nivel incepator, poti ca sa mai avansezi.
Cand incepi scoala, poti ca sa-i spui profesoarei tale ca nu cunosti limba engleza deloc, nu de alta dar sa nu aibe prea mai asteptari de la tine.
Poate cine stie te ajuta si ea la inceput, pana iti dai seama cum se pronunta.
Sper ca ti-am fost de folos!
O zi mirifica!
Numai bine!

3 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Incearca sa cumperi un curs de invatat engleza fara profesor care sa aiba si CD cu lectii audio, pronuntiile orale.happyEu asa am mai invatat cat de cat engleza.happy Cartile cu cd nu sunt scumpe, eu am dat 35 lei pe una.happy E si asta o varianta. daca citesti din ea si asculti cd-ul macar 30 min in fiecare zi o sa stii mai bine engleza. Apropo, mie mi-a dat si un tabel amanuntit cu gramatica limbii engleze.happy Dar de obicei sunt si in carti.happy Succes

| Adry05 a răspuns:

Buna!
Cel mai bine ar fi sa te apuci de meditatii si sa te uiti la filme cu subtitrare in engleza.
Succes!

| andreyy96 a răspuns:

Buna! Ii explici si tu profesoare ca nu sti deloc, n-ai facut la generala deloc, nu s-a lipit de tine, sigur n-o sa te lase corigenta, dar sa nu te astepti la o medie mare (5 ar fi ok). Daca nu faci galagie n-o sa ai probleme, si trebuie sa faci si tu un efort si sa te apuci sa inveti, vei intelege ceva. Cauta si pe net, uita-te la filme fara subtitrare...