| Elvis_Elvisone_2000 a întrebat:

Buna TPU am o mare rugaminte la cei care se pricep engleza.Am nevoie sa ipi spuneti ce stiti despre Diateza pasiva, va rog. FUNDA

2 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

Http://limba-romana.ucoz.ro/index/diateza_pasiva/0-239 A fi, trebuie sa ii schimbi forma la timpul care ti se da. De exemplu prezent: sunt ( i am), trecut: eram ( i was), viitor ( voi fi).

| Vulpita78 a răspuns:

Buna,

Uite un site care s-ar putea sa te ajute, gasesti aici tot ai nevoie despre Diateza Pasiva : http://grafitgroup.ro/lectii/diateza_pasiva.php