| Anonymus9 a întrebat:

Ce stiti despre diateza pasiva?

Răspuns Câştigător
| Sahasrara a răspuns:

Salut.
Există trei diateze :
1. Diateza activă : Eu spăl cîinele. (subiect = eu, acțiune - o fac eu, o suferă altcineva)
2. Diateza reflexivă : Eu mă spăl.
(subiect = eu, aciune - o fac eu, o sufăr eu)
3. Diateză pasivă : Eu sunt spălat de către mama.
(subiect = eu, acțiune - o face altcineva, o sufăr eu)

4 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Pai se formeaza cu auxiliarul verbului a fi si de multe ori este confundat cu predicatul nominal si arata o acțiune a carei consecinte sunt suportate nu de persoana care face actiunea, ci de alta. (aceasta persoana care suporta actiuna se numeste complement de agent si e specific diatezei pasive)

| VivianaVivi a răspuns:

In diateza pasiva subiectul este cel care sufera actiunea si nu este el 'subiectul logic "al actiunii. De exemplu;" Usa a fost deschisa de cineva." Usa nu s-a deschis singura, a deschis-o cineva deci desi usa este subiectul propozitiei nu i-a a facut actiunea. Intelegi?